INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Změny od ledna 2020

8.10.2019

Se začátkem příštího roku nás čekají velké změny. Dojde ke spuštění elektronických neschopenek, zvýší se rodičovský příspěvek, chystané novinky se dotknou i bydlení. V dnešním článku si jednotlivé změny popíšeme.

Rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek má být s příchodem nového roku navýšen z 220 000 korun na 300 000 korun. Pro rodiče vícerčat se dávka zvýší na 450 tisíc korun. Rodičovský příspěvek bude navýšen všem rodinám, které ho budou k lednu 2020 aktivně čerpat. Jestliže v lednu budete již nějakou dobu příspěvek pobírat je možné, že ho nestihnete vyčerpat celý. Výše měsíční dávky rodičovského příspěvku je totiž omezena vyměřovacím základem. Vyměřovací základ může činit maximálně 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Příspěvek lze čerpat jen do 4 let věku dítěte.

Novela zákona o státní sociálně podpoře je nyní ještě ve Sněmovně. Její konečnou podobu ještě mohou ovlivnit pozměňovací návrhy. Někteří poslanci se například snaží prosadit návrh, aby na vyšší dávku měly nárok všechny rodiny, které budou v době účinnosti zákona pečovat o nejmladší dítě do čtyř let.

Elektronické neschopenky
Od 1.ledna stát zavádí plně funkční elektronické dočasné pracovní neschopnosti, tzv. eNeschopenky. Česká správa sociálního zabezpečení postupně rozesílá informativní dopisy všem zaměstnavatelům a ošetřujícím lékařům. eNeschopenky by měly zjednodušit administrativní náročnost v procesech dočasné pracovní neschopnosti a poskytnout online informace zaměstnavateli o jeho nemocných zaměstnancích. Jak budou elektronické neschopenky fungovat? Lékař do aplikace elektronické neschopenky zadá číslo pojištěnce a poté se mu načtou všechny údaje z centrálního registru České správy sociálního zabezpečení. Lékaři se i načte seznam všech aktuálních zaměstnavatelů. Po kontrole o správnosti údajů lékař potvrdí vznik nové pracovní neschopnosti.

Vyšší důchod
Novela zákona o důchodovém pojištění počítá s tím, že důchody vzrostou seniorům s průměrnou výší důchodů o 900 korun měsíčně na cca 14 400 korun. To se ovšem nedotkne všech penzistů, neboť navýšení závisí na tom, jak velký důchod je nyní pobírán. Dle Ministerstva práce a sociálních věcí 9 z 10 penzistů vzroste důchod alespoň o 750 korun měsíčně minimálně na 11 450 korun.  Novela čeká jen na podpis prezidenta.

Zpřísnění pravidel pro stavbu rodinných domů
Od roku 2020 si za stavbu rodinného domu připlatíte, neboť začne platit Směrnice o energetické náročnosti budov, dle které mají mít rodinné domy postavené v roce 2020 o pětinu nižší energetickou spotřebu než současné domy. Dle odhadů by se taky díky zpřísnění podmínek měla stavba domu prodražit zhruba o 10 až 15 %.