Zaměstnanecké benefity jsou nepeněžní plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnanci například ve formě příspěvku na kulturní nebo sportovní akce, na knihy nebo třeba také na léky a zaplacení školky pro děti. Benefity jsou v České republice velmi oblíbené a využívají je tři čtvrtiny zaměstnanců.
Zaměstnanci zřejmě od nového roku budou danit benefity nad 21 983 korun jako příjem. Dle vládního návrhu mají být od daně osvobozeny benefity do poloviny průměrné mzdy. Ta je pro příští rok dle nařízení stanovena na 43 966 korun. Pokud člověk pracuje pro víc zaměstnavatelů, limit by měl platit u každého zvlášť a neměl by se sčítat.
Benefity jsou poskytovány z čistého zisku firem po zdanění. V příštím roce by zaměstnanci mohli mít s osvobozením od daně k platu či mzdě navíc nepeněžité bonusy nejvýše za 1 832 korun měsíčně. Z benefitů nad tuto částku se tak bude platit daň z příjmu.
V původním znění návrhu vláda navrhovala úplné zrušení daňového osvobození benefitů. Cílem tohoto návrhu bylo získat pro státní rozpočet 1,4 miliardy korun. Zachování daňového zvýhodnění požadovali zaměstnavatelé i odbory. Koalice se nakonec shodla na nedanění do poloviny průměrné mzdy. „Hlavním důvodem benefitů je vysoké zdanění práce v České republice,“ řekl pak při debatě rozpočtového výboru ministr financí Zbyněk Stanjura.
Dle expertů omezení daňového zvýhodnění benefitů může nepříznivě ovlivnit český trh práce. Zaměstnanci chápou benefity jako součást své mzdy a pak o některé přijdou, pravděpodobně budou zvyšovat tlak na navýšení platů. Zaměstnanecké benefity jsou i výhodné pro poskytovatele zvýhodněných služeb. Jedná se většinou o sportoviště, ale třeba i o provozovatele kulturních akcí.
„Sehnat kvalifikovanou pracovní sílu je v současnosti pro tuzemské firmy tvrdý oříšek. Proto je pro ně velmi výhodné mít možnost učinit nabízené pozici zajímavější za pomoci benefitů. A samozřejmě nefinanční benefity hrají roli i při motivaci k práci, budování loajality k zaměstnavateli a udržení pracovníků, do nichž firmy často investují nemalé prostředky na zapracování, vzdělávání atd. V době pokračující rekordní míry nezaměstnanosti a napjatého pracovního trhu tedy může absence benefitů znamenat závažný problém,“ vysvětlil Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.