INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Vláda zamítla navrácení slevy pro pracující důchodce

6.6.2014

Pracující důchodci přišli loni na daních o tisíce korun měsíčně (nemohli si odečíst slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun). Nárok na daňovou úlevu mají jen tehdy, pokud nedostávali důchod.  Toto omezení se týká více než 145 000 českých důchodců. Mnoho důchodců se toto opatření snažili obejít tím, že si pozastavili výplatu důchodu. Loni tento postup vyzkoušelo 30 000 lidí, letos už Česká správa sociálního zabezpečení evidovala jen necelých 5 000 důchodců.

Toto opatření bylo součástí úsporného balíku někdejšího kabinetu premiéra Petra Nečase. Poslanci ODS jim chtěli slevu vrátit.  Vláda ovšem na svém zasedání odmítla návrh poslanců ODS, kteří chtějí v novele zákona o daních z příjmů vrátit pracujícím důchodcům slevu na dani.

Vláda se prý sice se záměrem ztotožňuje, návrh však podle ní obsahuje pouze dílčí změnu, která by připravila rozpočet o peníze a není posouzena v širších souvislostech fiskální politiky. Premiér Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že připravují vlastní návrh novely zákona, který by měl být platný od ledna příštího roku.

Vláda sociálních demokratů na pracující důchodce zapomněla a zvažuje ponechat omezení slevy jako trvalé, proto přicházíme s vlastním návrhem," vysvětluje Fiala na stranickém webu s tím, že dřívější vláda tuto slevu zavedla pouze dočasně, a to jen do doby, než česká ekonomika znovu poroste.

Považuji za vysoce pokrytecké, že se vláda nechtěla připojit k naší novele. V ní jsme navrhli dříve ukončit přechodné období zavedené minulou vládou, po které pracující důchodci nemohou slevu na dani uplatňovat. Vždy jsme totiž zdůrazňovali, že omezení je přechodné, maximálně tříleté a může být kratší, pokud se evropská a tedy i česká ekonomika bude z recese zotavovat rychleji“, okomentovala situaci Lenka Kohoutová expertka ODS na sociální oblast.