INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Vláda rozhodla o zavedení nové sazby DPH

17.7.2014

Vláda schválila zavedení druhé snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši deseti procent. Tato snížená sazba daně platí pro knihy, kojeneckou výživu a léky a měla by začít platit od ledna 2015. Smyslem zavedení druhé snížené sazby daně je podle ministerstva pokles ceny pro koncového spotřebitele.

„Každé snížení, co se týká léků, knih, dětské výživy, přispívá do rodinné kasy našich spoluobčanů. Počítám, že o nějaké procento by ceny klesnout měly,“ uvedl předseda poslaneckého rozpočtového výboru za ČSSD Václav Votava.  Snížení sazby DPH na knihy, léky a kojeneckou výživu podle ministerstva financí připraví státní rozpočet o zhruba 2,9 miliardy korun. Největší vliv na výběr daní bude mít snížená sazba u léčiv.

Ke snížení se vláda zavázala v koaliční smlouvě, z původního návrhu ale vypadly dětské pleny. Jejich převedení do snížené sazby DPH by mohlo být v rozporu s pravidly Evropské unie. Od nového roku by tak Česká republika měla mít dvě snížené sazby daně z přidané hodnoty. Součástí novely je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu.

„Zavedením snížené sazby vláda pomáhá rodinám s dětmi, seniorům a nemocným lidem, kteří byli v roce 2012 poškození nespravedlivým rozhodnutím Nečasovy vlády, která DPH ve jménu škrtací politiky bez ohledu na důsledky a dopady na občany zvýšila“, uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Současně s tím vláda schválila návrh na slevu na dani pro pracující důchodce. Ti si pak budou moci od příštího roku opět činit nárok na slevu ve výši 24 840 Kč. Došlo i ke schválení zvýšení slev za druhé a třetí dítě o 200 a 300 korun měsíčně. Má také platit dvoumilionový strop u daňových paušálů pro živnostníky.

Od příštího roku se zřejmě bude vyplácet porodné i na druhé dítě ve výši 10 000 korun. Zvýší se i okruh těch, kteří budou mít na porodné nárok. Výše porodného na první dítě zůstane ve výši 13 000 korun.