V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Stravenkový paušál

3.9.2019

Ministerstvo financí navrhuje možnost, aby zaměstnanci místo stravenek mohli dostávat peníze přímo na účet. Jedná se o tzv. stravenkový paušál a tato změna je součástí daňového balíčku, který by měl platil od roku 2021.

Změnu aktuálního systému by kromě zaměstnanců mohli ocenit i provozovatelé hospod a restaurací, kteří platí na úkor svého výdělku provize pět až sedm procent stravenkovým společnostem.

Firmy by se tak mohly od roku 2021 rozhodnout, zda částku, kterou dnes platí stravenkovým firmám z hodnoty poukázky, budou dávat za stejného daňového zvýhodnění k výplatě přímo zaměstnancům. Návrh je určen zejména pro zaměstnance, kteří v tuto chvíli na stravenky nedosáhnou. Snížila by se tak administrativa související se stravenkami a odpadla by i úhrada dvouprocentní provize pro dodavatele kupónů.

V současnosti je daňově uznatelným nákladem zaměstnavatele až 55 procent ceny jídla či poskytnuté stravenky a zbylých 45 procent si hradí zaměstnanec sám z čisté výplaty.

„Nově pouze nabídneme zaměstnavatelům alternativu, jak se zbavit vysokých poplatků a zbytečné administrativy. Zaměstnancům budou moct na místo papírků přímo vyplácet peníze ve stejné hodnotě. Bude tak na svobodném rozhodnutí každého podnikatele, jestli námi připravovanou možnost využije nebo zůstane u dnešního zaběhnutého modelu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Dle Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) by navrhovaný stravenkový paušál měl negativní dopad na státní rozpočet zhruba v celkové výši sedm miliard korun ročně. Ministerstvo s tímto tvrzením nesouhlasí. Schillerová hovoří o navýšení maximálně ve výši dvou miliard. V současnosti daňové osvobození stravování ubírá státní kase přibližně tři miliardy korun ročně. Sedmimiliardová ztráta pro rozpočet dle výpočtů APROPOS vychází z hypotetické situace, že by zhruba jednomu milionu zaměstnanců (kteří systém podpory stravování nevyužívají) začal vyplácet paušál 50 korun denně.