INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Souhrn změn ve mzdách v roce 2021

6.1.2021

S příchodem nového roku došlo k mnoho změnám týkající se jak OSVČ, firem tak i zaměstnanců. V dnešním článku jsou nejdůležitější změny shrnuty.

Letošní rok přinesl největší daňovou změnu za posledních 13 let. Mzdy se již nebudou danit ze superhrubé mzdy. Daň se bude nově odvádět jen z hrubé mzdy. Sazba daně z příjmů fyzických osob zůstává na 15 %. Nově bude zavedeno další daňové pásmo ve výši 23 %, které se bude aplikovat pouze na roční příjmy (resp. součet základů daně), jež přesáhnou 48násobek průměrné mzdy.

Zvyšují se zálohy na zdravotní a sociální pojištění OSVČ. U zdravotního pojištění se minimální záloha zvyšuje z částky 2 352 korun na 2 393 korun. Minimální měsíční záloha na důchodové pojištění pro hlavní činnost činí nově 2 588 korun, pro vedlejší výdělečnou činnost 1 036 korun. Osoby samostatně výdělečně činné, které jsou dobrovolně účastny nemocenského pojištění, musí platit minimálně 147 korun. Došlo i ke změně měsíčního příjmu zaměstnanců zakládající účast na nemocenském pojištění, a to na 3 500 korun.

Od 1. ledna se zvýšila minimální měsíční mzda ze současných 14 600 korun na 15 200 korun a u hodinové sazby ze 87,30 korun na 90,50 korun. Současně dochází k navýšení tzv. zaručené mzdy, a to celkem v osmi skupinách, v rozmezí od 15 200 korun až do měsíční zaručené mzdy ve výši 30 400 korun.

V novém roce také dochází ke zvýšení daňové slevy na poplatníka na 27 840 korun. V příštím roce by měla zvýšit na 30 840 korun.

Živnostníci a OSVČ se mohou přihlásit k placení paušální daně, která má zjednodušit výběr odvodů a placení daně z příjmu. Paušální daň mohou využít podnikatelé, kteří mají obrat do jednoho milionu korun ročně. Místo daně z příjmu i sociálního a zdravotního pojištění mají možnost státu posílat jeden odvod – 5 469 korun měsíčně (2 976 korun sociální pojištění, 2 393 korun zdravotní pojištění a 100 korun daň z příjmů). Nevýhodou tohoto režimu je, že přijdete o možnost uplatnit všechny daňové slevy a úlevy. Tedy třeba slevu na poplatníka, na manžela či manželku, na děti či slevu na invaliditu. Stejně tak si nebudete moci odečíst úroky z hypoték a příspěvky na penzijní a životní pojištění, případně uplatnit další úlevy. K paušální dani se lze přihlásit do pondělí 11. ledna.

Novinkou letošního roku je zavedení tzv. stravenkového paušálu. Příspěvek na stravování lze tak poskytovat přímo v peněžní formě s využitím daňové podpory. Stravenkový paušál osvobozený od daní a pojistných tak budou moci využít i zaměstnanci, kteří dosud stravenky ani závodní stravování neměli.