Finanční správa v těchto dnech začala rozesílat celkem 3,3 milionu obálek se složenkami na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2020. Daň z nemovitosti je jedním z důležitých příjmů obcí. Jedná se ročně o zhruba 11 miliard, které plynou přímo do obecních rozpočtů. Ten, kdo si zažádal o poslání informací e-mailem, dostane informace k placení elektronicky. Pokud má poplatník zřízenou datovou schránku, dostane zprávu do ní. Vše by mělo být doručeno do 25. května.
Daň z nemovitých věcí by měla být zaplacena do 1.června. Pokud je daň vyšší než 5 000 korun, lze si její platbu podle zákona rozložit do dvou splátek, přičemž první splátka musí být uhrazena do konce května.
Ministerstvo financí se už rozhodlo prominout pokuty za pozdní odevzdání daňového přiznání u daně z příjmů a prodloužilo lhůtu z 1. dubna do 1. července. Také prominulo červnové zálohy na daň z příjmů u fyzických osob i právnických osob nebo pokuty za pozdě podané daňové přiznání z nabytí nemovitých věcí nebo za její pozdní úhradu. Je pravděpodobné, že pokud nebude moci poplatník daň uhradit z důvodů souvisejících s opatřeními ke covidu-19 je možné zejména u větších částek podat žádost o posečkání úhrady daně, případně o zaplacení daně ve splátkách.
Ministryně financí chce navíc zrušit daň z nabytí nemovitých věcí. V současnosti je daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % z celkové kupní ceny. Mělo by se týkat všech poplatníků, kteří dokončili svůj vklad na katastr v průběhu prosince 2019 nebo později. Stát by tak přisel o 13 miliard korun. U nových hypoték chce ministerstvo zrušit možnost odečíst si z daný hypoteční úroky. „Se zrušením daně z nabytí navrhuji pro všechny nově uzavřené hypoteční úvěry zrušit i uplatnění odpočtu úroků od základu daně. Kupujícím zůstane více peněz než předtím a především je budou mít hned, ne až za dvacet či třicet let po splacení těchto úvěrů. Ostatní, kdo již daň z nabytí zaplatili, necháme samozřejmě uplatňovat odpočty dál. To samé platí i pro ty, kteří zaplatili dřívější daň z převodu nemovitostí. Návrh je tedy spravedlivý pro všechny," vysvětluje záměr ministryně financí Alena Schillerová. „Dobře vím, že peníze dnes jsou důležitější než peníze zítra. V těžké době to platí dvojnásob," dodává.