Senát schválil novelu zákona o státní sociální podpoře, která mimo jiného zvýší daňové zvýhodnění na první dítě. Kromě vyššího daňového zvýhodnění na dítě, se upravuje i rodičovský příspěvek a upravuje se definice statutu studenta. Zákon už jen čeká na podpis prezidenta.
Novela by měla nabýt účinnosti 1. ledna 2018 a daňové zvýhodnění na první dítě se zvýší o 150 korun měsíčně více. Daňové zvýhodnění na se tak zvýší z 13 404 korun na 15 204 korun za rok. Tato změna by měla ochudit státní rozpočet o 2,1 miliardy korun ročně. Sleva na druhé a další dítě zůstává beze změny. Rodiny s vícerčaty budou moci čerpat rodičovský příspěvek až ve výši 330 000 korun místo nynějších 220 000 korun.
Mělo by dojít k rozšíření okruhu těch, kteří pobírají přídavky na děti. Nárok na přídavky by měly mít rodiny s příjmy do 2,7násobku životního minima (v současnosti je to jen 2,4násobek). Životní minimum pro jednotlivce je v letošním roce vyčísleno částkou 3 410 korun.
Přídavky by se měly i zvýšit, a to rodičům, kdy alespoň jeden pracuje a má příjem. V takové situaci se příspěvky zvyšují o 300 korun. Výše příspěvku se odvíjí od věku dítěte:
- 800 korun – do 6 let
- 910 korun – od 6 do 15 let
- 1 000 korun – od 15 let do 26 let
Novinkou je i to, že v některých případech za studenty, kterým je více než 26 let bude pojistné hradit stát. V současnosti je to tak, že pokud studujete prezenčně vysokou školu v České republice a je vám více jak 26 let, musíte si zdravotní pojištění hradit sami.
Pojistné za vás nově zaplatí stát v případě že:
- studujete v doktorském programu
- studujete v tomto programu prvně
- doktorský program je uskutečňován vysokou školou v České republice
- studujete ve standardní době v prezenční formě studia
- nejste zaměstnanec ani osoba samostatně výdělečně činná.