INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Schodek státního rozpočtu

16.1.2020

Dle údajů ministerstva hospodaření státu v loňském roce skončilo ve schodku 28,5 miliardy korun. V roce 2018 vykazoval státní rozpočet přebytek 2,9 miliardy korun. Výsledek státního rozpočtu za rok 2019 je tak nejhorší za poslední čtyři roky. I přesto hospodaření státu skončilo nižším než původně plánovaným schodkem (40 miliard korun).

„Schodek státního rozpočtu ve výši 28,5 miliardy korun je přijatelný a umožňuje snižovat zadlužení České republiky vůči hrubému domácímu produktu. Naše země se díky hospodaření v posledních letech dostala mezi země Evropské unie s nejnižším zadlužením,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Příjmy rozpočtu v loňském roce činily 1,523 bilionu korun, výdaje 1,551 bilionu. Inkaso DPH ve výši 291,3 miliardy korun bylo meziročně o 4,4 procenta vyšší. Ministerstvo financí ovšem ve svém plánu počítalo s vyšším inkasem.  Důvodem například bylo zavedení nižší sazby DPH na pravidelnou hromadnou dopravu. Rozpočet navíc počítal se spuštěním třetí a čtvrté vlny EET už v loňském roce. Na spotřebních daních v loňském roce stát vybral 158,7 miliardy korun, což byl meziroční pokles o 0,6 miliardy korun.

Co se týče výdajů na sociální dávky, za loňský rok dosáhly 602,1 miliardy korun, což je meziročně o 45,6 miliardy více. Procentně se jedná o nárůst 8,2 %. Nejvíce se na nárůstu podílely důchody s růstem o 37,7 miliardy korun. Vzrostly i výdaje na platy ve veřejném sektoru o více než 30 miliard korun, investiční výdaje se zvýšily o 23 miliard korun a výdaje na výzkum, vývoj a inovace o tři miliardy korun.

„Po celý uplynulý rok jsme podporovali hospodářský růst, důvěru v ekonomiku i životní úroveň obyvatel. Výrazným způsobem jsme pomohli k nárůstu celkové mzdové úrovně v zemi, a navíc jsme proinvestovali o 17 miliard korun více, než stanovoval rozpočet. Je to sice nejhorší výsledek rozpočtu za poslední čtyři roky, jde ale o úhel pohledu. Já říkám, že jde o čtvrtý nejlepší výsledek za posledních 20 let,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Místopředseda rozpočtového výběru sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti) kritizuje, že vláda v době prosperity utrácí všechny možné rezervy a hledá jednorázové příjmy (např. technické rezervy pojišťoven, či příjmy z ČEZu).

V letošním roce ministerstvo financí počítá se schodkem 40 miliard korun.