V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Schodek státního rozpočtu

16.1.2020

Dle údajů ministerstva hospodaření státu v loňském roce skončilo ve schodku 28,5 miliardy korun. V roce 2018 vykazoval státní rozpočet přebytek 2,9 miliardy korun. Výsledek státního rozpočtu za rok 2019 je tak nejhorší za poslední čtyři roky. I přesto hospodaření státu skončilo nižším než původně plánovaným schodkem (40 miliard korun).

„Schodek státního rozpočtu ve výši 28,5 miliardy korun je přijatelný a umožňuje snižovat zadlužení České republiky vůči hrubému domácímu produktu. Naše země se díky hospodaření v posledních letech dostala mezi země Evropské unie s nejnižším zadlužením,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Příjmy rozpočtu v loňském roce činily 1,523 bilionu korun, výdaje 1,551 bilionu. Inkaso DPH ve výši 291,3 miliardy korun bylo meziročně o 4,4 procenta vyšší. Ministerstvo financí ovšem ve svém plánu počítalo s vyšším inkasem.  Důvodem například bylo zavedení nižší sazby DPH na pravidelnou hromadnou dopravu. Rozpočet navíc počítal se spuštěním třetí a čtvrté vlny EET už v loňském roce. Na spotřebních daních v loňském roce stát vybral 158,7 miliardy korun, což byl meziroční pokles o 0,6 miliardy korun.

Co se týče výdajů na sociální dávky, za loňský rok dosáhly 602,1 miliardy korun, což je meziročně o 45,6 miliardy více. Procentně se jedná o nárůst 8,2 %. Nejvíce se na nárůstu podílely důchody s růstem o 37,7 miliardy korun. Vzrostly i výdaje na platy ve veřejném sektoru o více než 30 miliard korun, investiční výdaje se zvýšily o 23 miliard korun a výdaje na výzkum, vývoj a inovace o tři miliardy korun.

„Po celý uplynulý rok jsme podporovali hospodářský růst, důvěru v ekonomiku i životní úroveň obyvatel. Výrazným způsobem jsme pomohli k nárůstu celkové mzdové úrovně v zemi, a navíc jsme proinvestovali o 17 miliard korun více, než stanovoval rozpočet. Je to sice nejhorší výsledek rozpočtu za poslední čtyři roky, jde ale o úhel pohledu. Já říkám, že jde o čtvrtý nejlepší výsledek za posledních 20 let,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Místopředseda rozpočtového výběru sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti) kritizuje, že vláda v době prosperity utrácí všechny možné rezervy a hledá jednorázové příjmy (např. technické rezervy pojišťoven, či příjmy z ČEZu).

V letošním roce ministerstvo financí počítá se schodkem 40 miliard korun.