INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Pokles české ekonomiky

18.11.2020

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila propad, hrubý domácí produkt (HDP) klesl meziročně o 5,8 procent. Ve druhém čtvrtletí se kvůli koronaviru snížil o 10,9 procent, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Meziroční vývoj ekonomiky nejvíce ovlivnil pokles domácí poptávky.

Dle odhadu Evropské komise českou ekonomiku letos čeká propad o 6,9 procenta. Ekonomika se bude zotavovat déle, než se původně předpokládalo. Příští rok by dle prognózy měla vzrůst o 3,1 procenta.  Za pomalejší oživení ekonomiky může druhá vlna pandemie. Vládní restriktivní opatření mají silný ekonomický dopad. Postiženy jsou zejména služby, které stojí za zhruba dvěma třetinami českého HDP.

V meziročním srovnání klesla hrubá přidaná hodnota ve všech odvětvích národního hospodářství. Největší pokles byl zaznamenám v průmyslu a také v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství.

„S návratem pandemie nejsou vyhlídky do konce roku růžové. Za celý rok letos očekáváme pokles reálného HDP o 7,6 procenta. Na předkrizové hodnoty se navrátíme až v roce 2023,“ uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Dle člena bankovní rady ČND Tomáše Holuba nezaměstnanost v České republice na jaře příštího roku stoupne na 5,5 procenta. V říjnu klesla na 3,7 procenta z 3,8 procenta v předchozích měsících. K oploštění křivky nezaměstnanosti podle něj pomohly vládní programy jako Antivirus. „Řada menších podniků ale může zaniknout a ten nárůst se prostě dostaví,“ dodal.

Dle odborníků koronavirová krize změní strukturu české ekonomiky. Tahounem především budou služby. „Dopad pandemie na českou ekonomiku představuje velikou výzvu. Jednotlivé sektory se budou muset transformovat a přizpůsobit novému modelu fungování a změnám ve světové ekonomice. Opřít bychom se měli o obory, které fungují v digitálním prostředí, poskytují vysokou přidanou hodnotu práce a jsou schopné se rychle adaptovat na nové podmínky,“ uvedl Michal Čermák, partner v poradenské společnosti McKinsey & Company. Dle něj jsou to například podnikové služby, které mají potenciál proměnit Českou republiku z tradiční výrobní ekonomiky s levnou pracovní silou na zemi moderních a inovativních služeb s vysokou přidanou hodnotou. Cílem přitom je snížit zranitelnost české ekonomiky a zvýšit její konkurenceschopnost.