INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Novela zákona o státní sociální podpoře

4.5.2017

Poslanci schválili novelu zákona o státní sociální podpoře. Musí ji jen ještě schválit senátoři a podepsat prezident. V dnešním článku si shrneme některé zamýšlené změny, které by novela zákona o státní sociální podpoře měla přinést.

Hlavním cílem předkládané novely je větší flexibilita rodičovského příspěvku tak, aby byl lépe sladěn rodinný a pracovní život rodin s novorozeným dítětem. Rodiče budou zřejmě pobírat vyšší rodičovský příspěvek, vzroste také daňová sleva na první dítě. Mělo by dojít i k rozšíření okruhu rodin, které budou mít nárok na přídavek na dítě.

Novela by měla zavést možnost zrychleného rodičovského příspěvku. V současnosti je stanovena souhrnná částka rodičovského příspěvku ve výši 220 000 korun. Podmínkou pro jeho nárok je celodenní osobní péče o dítě (u dětí do dvou let se kontroluje, zda navštěvují předškolní zařízení po dobu nepřesahující zákonem stanovený limit). Výše měsíčního čerpání příspěvku je navázána na denní vyměřovací základ pro účely peněžité pomoci v mateřství a limitována pevnou částkou.

Dále poslanci i schválili návrh ministra Jana Chvojky (ČSSD), aby rodiny s vícerčaty mohly čerpat celkem 330 000 korun, místo nynějších 220 000 korun.

Rodičovský příspěvek mohou čerpat rodiče od porodu dítěte. Výše příspěvku je nyní stanovena pevnou částkou 7 600 korun měsíčně do konce devátého měsíce věku dítěte. Od desátého měsíce věku dítěte rodiče pobírají 3 800 korun měsíčně až do čtyř let dítěte.

Novela ponechává stejnou výši finančního příspěvku, ale mění podmínky jeho čerpání. Ruší podmínku sledování docházky dítěte mladšího 2 let do předškolního zařízení, a jak již bylo zmíněno umožňuje rychlejší formu čerpání rodičovského příspěvku. Rodiče budou mít možnost si zvolit, zda si zvolí nižší měsíční dávku čerpání příspěvku než současných 7 600 korun. Tím by si tak mohli prodloužit dobu pobíraní rodičovského příspěvku. I nadále bude platit podmínka, že rodiče mohou dát dítě do školky nejvýše na 46 hodin měsíčně, jinak o dávky přijdou.

Novela upravuje i přídavky na děti. Nárok na přídavky by měly získat rodiny s příjmy do 2,7násobku životního minima místo nynějšího 2,4násobku. „Mám radost, že se nám ve sněmovně povedlo zvýšit dětské přídavky pro pracující rodiny o tři sta korun a počet dětí, které je dostanou, o 140 tisíc,“ reagoval na schválené změny předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Mimo jiného vzroste i daňová sleva na první dítě o 150 korun měsíčně, tedy na 15 204 korun.