Dle údajů Úřadu práce ČR nezaměstnanost klesá. V srpnu klesla na 3,6 procenta z červencových 3,7 procenta. Před rokem v srpnu byla nezaměstnanost o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Ke konci srpna zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím úřadů práce 363 114 volných pracovních míst. Bylo to téměř o 5 000 pozic více než v červenci.
Počet uchazečů o práci klesl proti červenci o 4 289 na 267 889. Podíl nezaměstnaných žen činil 4 % a mužů 3,3 %. Průměrný věk nezaměstnaných byl v srpnu 43,4 roku. V loňském roce to bylo 42,4 roku.
„Oproti minulému roku došlo, díky podpoře ze strany státu a programům, jako je např. Antivirus, k obnově ekonomických aktivit v oblastech, které pandemie postihla nejvíce. Tedy v gastronomii, hotelnictví, ve službách nebo např. v dopravě. Očekávaný nárůst počtu nezaměstnaných se tak po uvolnění ekonomiky nekonal, naopak zaměstnavatelé začali nabírat nové zaměstnance,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Dle jeho předpokladů lze očekávat oživení pracovního trhu i v průběhu září. Avšak v tomto měsíci na Úřad práce České republiky přichází hlavní vlna absolventů a končí některé sezónní práce. Nezaměstnanost tak v následujících může stagnovat nebo mírně vzrůst. Bude záležet i na aktuální pandemické situaci.
Trh práce ovlivňuje především poptávka zaměstnavatelů po dělnických profesích ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. Nadále je velký zájem také o sezonní pracovníky v zemědělství, zahradnictví, lesnictví a rybářství. Volná pracovní místa jsou také třeba v živočišné a potravinářské výrobě a obchodu.
„Situace na trhu práce nemá jasného výherce. Na jedné straně se může zdát, že zaměstnancům hraje do karet nízký počet lidí bez práce a vysoký počet volným pracovních míst. Hlad po kvalitních zaměstnancích je enormní, takže cesta k vyššímu platu je zdánlivě snadná. Na druhé straně zaměstnavatelé si hýčkají stávající osvědčené pracovní síly a v situaci, kdy firmy netuší, jaké budou podmínky pro podnikání v následujících měsících jsou mzdové náklady drženy pod pečlivou kontrolou,“ uvedl k tomu analytik ze společnosti Citfin Tomáš Volf.
Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v srpnu v Moravskoslezském (5,4 %), Ústeckém (5,3 %) a Karlovarském kraji (4,7 %). Nezaměstnaní jsou většinou uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací. Naopak nejnižší nezaměstnanost je v Pardubickém kraji.