INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Navýšení rodičovského příspěvku

28.5.2019

Rodičovský příspěvek se zvýší o 80 tisíc na 300 tisíc korun. Navýšení, ukotvené v novele zákona o státní sociální podpoře, podpořila vláda. Novela nyní putuje do Poslanecké sněmovny. Státní pokladnu to vyjde podle výpočtu ministerstva práce a sociálních věcí na dodatečných 8,6 miliardy korun.

Vláda slíbila zvýšení příspěvku už v loňském programovém prohlášení. Hlavní „propagátorkou“ byla především ministryně Jana Maláčová (ČSSD), která prosazovala navýšení rodičovského příspěvku pro všechny rodiny s dětmi mladší čtyř let. Tato varianta ovšem neprošla u koaličního partnera.

Více peněž budou mít rodiny, které příspěvek budou k lednu 2020 aktivně čerpat. Pokud rodiny začnou příspěvek čerpat v roce 2020, budou mít rovnou nárok na 300 tisíc korun. Pro rodiče vícerčat platí, že se od roku 2020 dávka zvýší na 450 tisíc korun.

Částka rodičovského příspěvku se zvyšuje, ovšem nemění se stávající pravidla pro čerpání. Podmínkou je, aby k 1.lednu.2020 rodiče aktivně pobírali rodičovský příspěvek, který lze čerpat až do čtyř let věku dítěte. Možnost čerpat až 80 000 korun se bude odvíjet od věku dítěte a maximální možné měsíční částky, která se odvíjí od peněžité pomoci v mateřství.

Délku i výši rodičovské lze měnit každé tři měsíce. Výše rodičovského příspěvku je ovlivněna denním vyměřovacím základem jednoho z rodičů, který na dítě příspěvek pobírá. Z toho tedy vyplývá, že částku 80 000 korun opravdu nelze dostat jednorázově. Maximální výše měsíční rodičovské může dosáhnout 70 procent výdělku, z něhož se počítala peněžitá pomoc v mateřství (mateřská).

Čím dříve tedy budou dítěti po začátku roky 2020 čtyři roky a čím nižší předchozí příjmy rodina měla, tím méně se jich navýšení dotkne. „Já jsem chtěla, aby k 1. lednu nakonec neostrouhaly všechny rodiny,“ vysvětlovala ministryně Maláčová, proč přistoupila na kompromis, když neprosadila zvýšení rodičovské pro všechny.

Součástí novely zákona o státní sociální podpoře je i novinka v podobě toho, že děti do dvou let budou moci být ve školce nebo v obdobním školském zařízení 92 hodin měsíčně, aniž by rodiny přišly o rodičovský příspěvek.