INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Návrh paušální daně

31.5.2016

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý představil plán, který by měl ulehčit drobným podnikatelům při placení povinných odvodů. Dle jeho slov se podnikatelům stále více zvyšuje byrokratická zátěž.  Kompenzací by měla být tzv. paušální daň.

Hospodářská komora dle Dlouhého podpořila zavedení elektronické evidence tržeb, avšak s obavami sleduje přípravy na spuštění systému. „Kontrolní hlášení DPH nezpochybňujeme jako snahu o lepší výběr daní a případné omezení karuselových obchodů. Jak však prokázal náš nedávný průzkum, čtyři pětiny podnikatelů musely věnovat kontrolnímu hlášení několik hodin. V součtu za všechny podnikatele vychází zhruba 2,5 milionu strávených hodin navíc," hodnotí Dlouhý. Drobné podnikatele stálo kontrolní hlášení až 10 tisíc korun a další náklady budou plynout i z chystané elektronické evidence tržeb.

Paušální daň by v sobě obsahovala odvod daně z příjmů fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Peníze by se platily na jeden účet a místo tří dokumentů by podnikatel podával jen jeden. Sjednotil by se tak termín a podnikatel by posílal jen jednu platbu.  Peníze by finanční úřad přerozdělil mezi další instituce – správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Tento systém by byl ovšem dobrovolný. Je nutné vzít v potaz to, že by podnikatel nemohl využívat různé daňové slevy jako dosud.

„Paušál by byl kompromisem mezi jednoduchostí a spravedlností. Je to něco za něco. Buď to děláte složitě, pečlivě a je to spravedlivé, nebo platíte jednoduše s tím, že to nemusí být vždy úplně nejspravedlivější," vysvětluje Ladislav Minčič, ředitel legislativního odboru Hospodářské komory.

Výše daně by se měla odvíjet od předpokládaného hrubého příjmu a daň by se měla platit s předstihem, vždy na daný rok dopředu.  Nicméně vláda dle Bohuslava Sobotky v tomto volebním období už žádné změny daňovém systému nechystá. Pro snížení administrativní zátěže jsou dvě třetiny podnikatelů.