Nadnárodní společnosti by své zisky měly po celém světe zdaňovat stejně. Reforma mezinárodního zdaňování cílí na boj s daňovými úniky a s potíráním nekalých daňových praktik. Americká ministryně financí Janet Yellenová navrhuje zavést minimální daně pro korporace. Uvažovaná globální korporátní daň by měla být nejméně ve výši 15 %. Jedná se o úplné minimum a sazba by se klidně mohla vyšplhat na téměř dvojnásobek. Minimální zdanění podporuje i Německo, Francie a Nizozemsko. Ministryně financí Alena Schillerová už dříve uvedla, že zdanění globálních firem podporuje.
Nová pravidla by platila pro společnosti, které mají celosvětové tržby nad 20 miliard dolarů. „Společně můžeme globální minimální daň využít k tomu, aby světová ekonomika na základě rovnějších podmínek v oblasti zdanění nadnárodních korporací prosperovala, podněcovala inovace a růst,“ řekla Yellenová na dubnové akci organizace Chicago Council on Global Affairs. Navrhovatelé si od takového systému slibují pokrok v eliminaci daňových rájů a narovnání podmínek. Povinná minimální sazba by zabraňovala ekonomikám udržovat své daně výrazně níže, než je tomu u jiných států.
Spor se ovšem vede o efektivní daňovou sazbu, kterou vlády budou muset od firem vyžadovat na základě pokynů dojednaných mezi členskými zeměmi Organizace pro hospodářskou spoluprací a rozvoj (OECD). Země s nízkým zdaněním jako je například Irsko, kde je maximální daň ze zisku firem 12,5 procenta a Maďarsko s 9 procenty se k zavedení globální daně staví odmítavě.
V současnosti americké společnosti platí daň ve výši 21 procent, prezident Joe Biden plánuje zvýšit sazbu na 28 procent. Bývalý prezident Donald Trump naopak v minulosti snížil tuto daň ze 35 na 21 procent. Vyšší daně mají pomoci americké ekonomice zasažené koronovirovou pandemií.
Česká republika má v současnosti korporátní daň ve výši 19 procent. „Je nutné upozornit, že daňová harmonizace by v případě České republiky při současném nastavení ze strany USA mohla znamenat zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob na 21 procent pro naše firmy,“ uvedla Anna Vasko z tiskového oddělení ministerstva financí. Navýšení daně by potom přineslo dvě procenta navíc do státního rozpočtu.