INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Jaké změny v DPH plánují před volbami jednotlivé politické strany?

12.9.2013

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny PČR se pomalu blíží a některé politické strany již dávají vědět, na jakou daňovou politiku chtějí nalákat své voliče. Velkým tématem se stává daň z přidané hodnoty, jejíž obě sazby se od 1. 1. 2013 zvýšily o jeden procentní bod. Snížená sazba DPH vzrostla z 14% na 15% a základní sazba z 20% na 21%. Od ledna 2013 již nepatří do snížené sazby zdravotnické prostředky a dětské pleny, na něž se tedy nyní vztahuje základní sazba. Jak chtějí jednotlivé strany přistupovat k této problematice?

Sociální demokraté přišli ve svém programu s představou tří sazeb daně z přidané hodnoty. Změna by se týkala léků, které jsou doposud daněny 15% daní. Předseda strany Bohuslav Sobotka představil dvě možné varianty: „První je zcela osvobodit léky od DPH, druhá je prosadit druhou nižší sazbu." Ve volebním programu strany se můžeme doslova dočíst: „Na rozdíl od pravicových stran nebudeme zvyšovat daň z přidané hodnoty, a zdražovat tak lidem život. Budeme hledat dohodu s Evropskou komisí buď pro vytvoření třetí sazby, nebo osvobození některých položek, především pak léků a knih, od této daně.

S podobným nápadem přichází také KDU-ČSL. Kromě léků a knih by do třetí sazby DPH chtěli začlenit i „spotřebu na děti, tzn. kočárky, pleny a podobně“ spolu s tiskovinami, jak se vyjádřil předseda strany Pavel Bělohlávek.

Cestou zlevňování v podobě nižších daní chtějí jít i zelení, komunisté, Strana práv občanů Zemanovci a Úsvit přímé demokracie. Nejednalo by se však o zavedení třetí daňové sazby, ale o přesunutí některých komodit do snížené sazby DPH. Předseda Strany Zelených Ondřej Liška pro Českou televizi uvedl, že knihy a základní potraviny by do snížené sazby DPH patřit měly.

ODS dosud se svým volebním programem nepřišla, avšak podle vyjádření předsedy strany Martina Kuby pro Českou televizi, bude jejich program „stát na standardních pravicových prioritách, to znamená co nejnižší daňová zátěž a co nejkonkurenceschopnější pracovní síla v Česku."

Hnutí Hlavu vzhůru, v těchto dnech bojující se štěpením pravicového bloku po odchodu politické strany Volba pro Kladno, vzkázalo přes média svým voličům, že zvyšování daní odmítá. Písemnou formu programu hodlá zveřejnit v nejbližších dnech.

Stejně tak Česká pirátská strana na svých webových stránkách uvádí, že odmítá „zvyšování daní, dokud nebudou vybrané prostředky využívány hospodárně.“ Přehledné a spravedlivé daně by pak měly sloužit k financování kvalitní veřejné služby.

Bývalá strana LIDEM do předčasných voleb nepůjde kvůli nedostatku peněz na samostatnou kandidaturu a také kvůli nedostatečné členské základně.

Jaká bude skutečně situace v daňové oblasti a nakolik strany dostojí svým slibovaným záměrům, se dozvíme až po volbách.