INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Institut nespolehlivého plátce

23.4.2013

V současné době není žádný subjekt označen v registru plátců DPH jako nespolehlivý plátce, ale Generální finanční ředitelství předpokládá, že se tak stane v nejbližších dnech či týdnech.

Podle slov ředitele Ústředního finančního a daňového ředitelství Ing. Jana Knížka budou v první řadě jako nespolehliví plátci daně označeny subjekty, které se účastní machinací s pohonnými hmotami. Tedy takové případy „...kde se nejedná o žádné podnikání, ale pouze o podvody“.

Na černé listině se také objeví společnosti, které záměrně a cíleně nespolupracují se správcem daně. Například nepodávají daňová přiznání, nespolupracují při zahájení kontroly nebo jsou důvodně podezřelé ze spáchání podvodu.

V neposlední řadě budou jako nespolehliví plátci označeny subjekty, které dluží za poslední tři měsíce na odvodech DPH částku vyšší než deset miliónů korun, nebo subjekty kterým byl vyměřen doměrek na dani více než půl miliónu korun.

Jestliže subjekt získá status nespolehlivého plátce, bude mít povinnost přejít na měsíční zdaňovací období, a to od následujícího kalendářního čtvrtletí.

Podle odhadů ministerstva financí se na seznamu může objevit až 28 tisíc subjektů. Navazovat nebo nadále udržovat obchodní styky s těmito subjekty bude riskantní, protože jejich obchodní partneři budou automaticky ručit za odvedení DPH.
 

Kam se ztrácí peníze z vaší mzdy?