INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Elektronická evidence tržeb je schválena

16.2.2016

Koalice si ve sněmovně i přes neshody prosadila elektronickou evidenci tržeb. Jako první se evidence tržeb dotkne stravovacích a ubytovacích služeb. Pravděpodobně by k tomu mělo dojít už na začátku listopadu. Poté elektronicky evidovat tržby budou muset maloobchody a velkoobchody, další podnikatelé a nakonec i řemeslníci. Řemeslníci by údaje o tržbách měli posílat do centrální evidence zřejmě až od května 2018.

Při hlasování opustila opozice (pravicové strany) jednací sál s tím, že podá stížnost k ústavnímu soudu. Komunisté se zdrželi hlasování. Sněmovna schválila i návrh Ministerstva financí snížit DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 % na 10 % s výjimkou alkoholických nápojů.  Zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Šéf ODS Petr Fiala 10. únor označil za černý den pro české živnostníky i českou parlamentní demokracii. „Byli jsme svědky znásilnění jednacího řádu ze strany vládní většiny. Byl porušen zákon, když byla ukončena rozprava. Řada poslanců nemohla vystoupit a vyjádřit se,“ uvedl Fiala na tiskové konferenci ve sněmovně.

Elektronickou evidenci tržeb by měla doprovázet i jednorázová sleva na dani ve výši 5 000 korun. Poplatníkům se tak alespoň částečně budou kompenzovat výdaje na nákup  zařízení k evidenci tržeb. Jednorázovou slevu si bude moci uplatnit i podnikatel, který v daném roce zaevidoval alespoň jednu tržbu. Uplatnit si lze maximální částku odpovídající dani z příjmů ze samostatné činnosti po uplatnění základní slevy na poplatníka, nejvýše však zmíněných 5 000 korun.

Stát by díky zavedení elektronické evidenci tržeb měl ročně vybrat na daních 18 miliard korun navíc. Čtyři miliardy by potom měly přijít obcím a 1,5 miliardy korun krajům.

Nicméně stát pro evidenci tržeb nevybuduje nový systém, ale využije současný. Technické řešení evidence tržeb tedy bude začleněno do nynějšího automatizovaného daňového informačního systému (ADIS), ve kterém například funguje daňový portál, daňové informační schránky či spisová evidence.  Toto opatření sníží celkové náklady na vybudování projektu elektronické evidence tržeb a prvních pět let provozu nejméně 250 miliónů korun (původní rozpočet představoval částku 1,2 miliardy korun).