INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

E-shopy a EET

12.4.2017

Popularita českých e-shopů roste. V loňském roce lidé na českých e-shopech nakoupili téměř za 100 miliard korun. Česká obchodní inspekce se nyní na provozovatelé e-shopů zaměřila. Internetové obchody dostaly pokuty v celkové výši 5,8 miliónů korun.

V loňském roce prodejci nejvíce používali nekalé obchodní praktiky a neposkytovali informace o uplatnění reklamace. Dále neuváděli informace, který jim od února loňského roku nařizuje zákon, kdy spotřebitel musí být seznámen o subjektech mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. I e-shopů se dotkla další vlna EET.

Do druhé fáze elektronické evidence tržeb se musely zapojit i provozovatelé e-shopů, kteří nabízejí možnost hotovostních i on-line plateb. Původně se hovořilo o tom, že většina e-shopů on-line platby nebude již nabízet. Ovšem tak se nestalo a e-shopy se s novou povinností vyrovnaly vcelku bez problémů. Pouhých 5 % provozovatelů e-shopů zrušilo možnost on-line plateb.

Některé e-shopy inzerují své zboží na sociálních sítích. Ani takových prodejců se nevyhýbá povinnost vyvěsit informační oznámení, že podléhají EET, a to buď v textové či obrázkové formě. Pokud se jedná ovšem o platbu dobírkou, informační povinnost nemají.

Nicméně jak informuje server Podnikatel.cz , některé online platby do evidence tržeb nespadají. U platební metody PayPal záleží na tom, zda má zákazník účet PayPal a platí přes něj – v takovém případě se EET plateb netýká. Jestliže ovšem plátce PayPal účet nemá a příjemce ho přesměruje na platební bránu PayPal, kde platbu provede prostřednictvím svojí platební karty, povinnost EET se na tuto transakci vztahuje.

Co se týče pravidelných platebních inkas například paušálů za mobilní telefon, záloh na energie apod., tržby se evidovat nemusí. Platební příkaz totiž dává příjemce. EET se ani nevztahuje na příkazy k úhradě prostřednictvím bankomatu.