Česká populace stárne a důchodců přibývá rychleji než lidí v produktivním věku. Tato situace se musí řešit a projednávají se různé možnosti. Nejčastěji navrhované změny v důchodech spočívá ve zvýšení věku pro odchod do důchodu. Tato myšlenka ovšem není řešení, a proto je nutné udělat koncepční změnu. Důchodová komise se shodla na tom, jak by mohla v budoucnu vypadat důchodová reforma.
V současnosti je důchodový systém založen a průběžném způsobu financování, což je dle expertů dlouhodobě neudržitelné. Průběžný systém funguje na základě toho, že lidé do něj povinně odvádějí pojistné úměrné svému výdělku, ale peníze nejdou na jejich budoucí důchod, ale současným důchodcům. Dle šéfky komise Danuše Nerudové Česká republika z průběžného systému nyní kryje 80 procent výdajů na důchody a zbývajících 20 procent dofinancovává případně stát. Naše země je tak v Evropské unii zemí s nejvyšším podílem placení penzí z průběžného systému, unijní průměr je kolem 50 až 60 procent.
Reforma penzí by se měla rozdělit na dva pilíře. Jedna část by byla solidární a platila by se z rozpočtu a druhá část by byla zásluhová, hrazena ze sociálního pojištění. Komise bude na reformě dále pracovat.
Rozdělení na dva pilíře by mělo zvýšit motivaci lidí si na důchod spořit. „Pokud bude mladá generace vědět, kolik ze zásluhového systému – plus solidární složka – bude součástí jejich důchodu, kolik bude činit jejich měsíční důchod, tak je to potom motivace spořit si,“ uvedla Danuše Nerudová. Podle ní by solidární část mohla činit šest až deset tisíc korun. Druhá část by byla vypočítána podle předešlých výdělků.
Nerudová reagovala i na často navrhovanou změnu zvýšit věk pro odchod do důchodu. „Kdybychom chtěli absorbovat celý budoucí deficit důchodového účtu, tak by věk musel růst i po roce 2030 o tři měsíce ročně,“ upozornila. Důchodový věk pro dnešní mladé by se tak dostal přes 70 let, což není zatím v Evropě běžné.
Dle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové je aktuálně důchodový systém v přebytku. V minulých letech ovšem peníze chyběly a penze se musely dofinancovávat z obecných daní. „Nebylo to přehledné a bylo by dobře vnést do systému přehlednost a nový zdroj financování“ uvedla již dříve Maláčová.
Novinka ve způsobech financování důchodů by se mohla dotknout už lidí, kteří přijdou do důchodu kolem roku 2030.