Ministerstvo financí chce zvýšit daňovou slevu na druhé dítě o 1 200 korun ročně a na třetí a další dítě dokonce o 3 6000 korun ročně. Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem zvýšení slevy navrhuje v novele zákona o daních z příjmů. Nyní je novela v připomínkovém řízení (jako součást zákona týkajícího se mezinárodní spolupráce při správě daní).
Ke zvýšení daňového zvýhodnění na děti by mělo dojít v roce 2016 a změny se dotknou rodin s dvěma a více dětmi. Daňové zvýhodnění na první dítě zůstane na stejné úrovni, tedy 13 404 korun ročně. Na druhé dítě se zvýhodnění má zvednout ze současných 15 804 korun na 17 004 korun. Na třetího potomka a každého dalšího se má zvýšit zvýhodnění z 17 004 korun na 20 604 korun.
Již na počátku letošního roku došlo ke zvýšení daňového zvýhodnění, kdy došlo k diferenciaci dle počtu dětí. Za druhé a další dítě si totiž poplatníci mohou odečíst vyšší částku než za jedno dítě.
Co se týče maximální výše daňového bonusu, ta by se zvýšit neměla a měla by tedy zůstat na úrovni 60 300 korun. Daňový bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se do záporné daňové povinnosti. Bonus lze jen vyplatit lidem, kteří měli v kalendářním roce příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy (pro letošní rok tedy 55 200 korun).
Daňové zvýhodnění i nadále nebudou moci využít osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) s výdajovými paušály. Zvýhodnění budou moci OSVČ uplatnit jen v případě, že jsou zaměstnaní a součet základu daně s využitím paušálu bude nižší než 50 % celkového základu daně.
Návrh novely zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní poslalo ministerstvo financí k připomínkám již na počátku dubna. Avšak kvůli změnám v daních návrh k připomínkám poslalo znovu. Samotná novela na základě požadavků Evropské unie sjednocuje postupy při automatické výměně daňových informací podle globálních standardů. Globální standardy jsou v souladu s požadavky USA na informace o bankovních účtech (tzv. FATCA).