Dle dat Českého statistického úřadu průmyslová produkce v lednu klesla meziročně o 1,1 procenta. Důvodem je především pokles automobilového průmyslu. Analytici pokles průmyslové produkce přisuzují zpomalení ekonomik Německa a Číny a nejistotě kolem brexitu. Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v lednu 2019 meziročně klesla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 0,4 %.
Poprvé od konce roku 2013 se meziročně snížil počet zaměstnanců v průmyslovém sektoru, a to o půl procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v lednu meziročně vzrostla o 7,2 procenta.
Výroba motorových vozidel poklesla o 6,9 procenta, což se odrazilo i v poklesu tržeb za prodej motorových vozidel, které se propadly o 5,7 procenta. Již koncem roku poklesla zahraniční poptávka.
I ve stavebnictví se příliš nedařilo. V lednu meziročně kleslo o 13,2 procenta. Dle ČSÚ za poklesem stavebnictví stojí vysoká srovnávací základna z loňského ledna, který byl nadprůměrně teplý a stavaři tak mohli pracovat i v tomto období. Pozemní stavitelství meziročně kleslo o 13,1 procenta a inženýrské stavitelství (tvořené především dopravní infrastrukturou) kleslo o 13,7 procenta. Dle ekonoma Petra Dufka je stavebnictví nadále v relativně dobré kondici.
„Velkou otázkou však zůstává stabilizace trhu s byty, kde v posledních letech pod tlakem nedostatku vzrostly ceny nových bytů na historická maxima. Nová cenová úroveň spolu s restrikcemi v oblasti poskytování hypoték a vyššími úrokovými sazbami může s trhem – a nakonec i s cenami – citelně zahýbat už v letošním roce,“ odhaduje Dufek.
Špatné výsledky zaznamenalo i odvětví zpracování dřeva a výroby dřevěných výrobků, které se meziročně propadlo o 17,9 procenta. Naopak růst o 16 procent zaznamenaly energetické společnosti a distributoři plynu a tepla. O necelých 23 procent stoupla produkce farmaceutických firem.
„Průmysl je v Česku vysoce orientovaný na export, což ho staví do nelichotivé situace vzhledem k silně se ochlazující zahraniční poptávce. Už nyní patří k odvětvím s nejvyšším poklesem dynamiky zaměstnanosti, což je známkou probíhajícího útlumu v odvětví. Ekonomika se proto bude muset minimálně letos opírat o jiná odvětví, zejména ze sektoru služeb. Průmysl totiž na lepší výsledek než na stagnaci zřejmě letos nedosáhne," zhodnotil lednový výsledek Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.