V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Český průmysl zpomaluje

2.4.2019

Dle dat Českého statistického úřadu průmyslová produkce v lednu klesla meziročně o 1,1 procenta. Důvodem je především pokles automobilového průmyslu. Analytici pokles průmyslové produkce přisuzují zpomalení ekonomik Německa a Číny a nejistotě kolem brexitu. Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v lednu 2019 meziročně klesla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 0,4 %.

Poprvé od konce roku 2013 se meziročně snížil počet zaměstnanců v průmyslovém sektoru, a to o půl procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v lednu meziročně vzrostla o 7,2 procenta.

Výroba motorových vozidel poklesla o 6,9 procenta, což se odrazilo i v poklesu tržeb za prodej motorových vozidel, které se propadly o 5,7 procenta.  Již koncem roku poklesla zahraniční poptávka.

I ve stavebnictví se příliš nedařilo. V lednu meziročně kleslo o 13,2 procenta. Dle ČSÚ za poklesem stavebnictví stojí vysoká srovnávací základna z loňského ledna, který byl nadprůměrně teplý a stavaři tak mohli pracovat i v tomto období. Pozemní stavitelství meziročně kleslo o 13,1 procenta a inženýrské stavitelství (tvořené především dopravní infrastrukturou) kleslo o 13,7 procenta.  Dle ekonoma Petra Dufka je stavebnictví nadále v relativně dobré kondici.

„Velkou otázkou však zůstává stabilizace trhu s byty, kde v posledních letech pod tlakem nedostatku vzrostly ceny nových bytů na historická maxima. Nová cenová úroveň spolu s restrikcemi v oblasti poskytování hypoték a vyššími úrokovými sazbami může s trhem – a nakonec i s cenami – citelně zahýbat už v letošním roce,“ odhaduje Dufek.

Špatné výsledky zaznamenalo i odvětví zpracování dřeva a výroby dřevěných výrobků, které se meziročně propadlo o 17,9 procenta. Naopak růst o 16 procent zaznamenaly energetické společnosti a distributoři plynu a tepla. O necelých 23 procent stoupla produkce farmaceutických firem.

„Průmysl je v Česku vysoce orientovaný na export, což ho staví do nelichotivé situace vzhledem k silně se ochlazující zahraniční poptávce. Už nyní patří k odvětvím s nejvyšším poklesem dynamiky zaměstnanosti, což je známkou probíhajícího útlumu v odvětví. Ekonomika se proto bude muset minimálně letos opírat o jiná odvětví, zejména ze sektoru služeb. Průmysl totiž na lepší výsledek než na stagnaci zřejmě letos nedosáhne," zhodnotil lednový výsledek Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.