V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zvýšení životního minima

9.4.2020

Životní i existenční minimum se od 1. dubna zhruba o 13 procent zvýšilo. Ke zvýšení došlo po osmi letech. Návrh prosadila sociální demokracie. Jedná se o minimální částku, která slouží k zajištění základních lidských potřeb. Životní minimum vzrostlo o 450 korun na 3 860 korun měsíčně. Existenční minimum vzrostlo o 290 korun na 2 490 korun měsíčně.  Zvýšení minima se především projeví u výpočtu nároku na jednotlivé dávky státní sociální podpory i dávky pomoci v hmotné nouzi, na něž tak dosáhne více lidí.

Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb.

Existenční minimum je minimální hranicí peněžních příjmů, která je nezbytná k zajištění výživy a ostatních základních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Životní a existenční minimum nezahrnují nezbytné náklady na bydlení. Zvýšení minima má pomoci rodičům či seniorů. Například rodiče s pětiletým a osmiletým dítětem měli minimum 9 850 korun. Po navýšení je to 11 140 korun. U samotného otce či matky se čtyřletým dítětem se částka ze 4 880 korun dostala na 5 520 korun. Dvojice důchodců má místo 5 970 korun stanoveno minimum ve výši 6 750 korun.

Se zvýšením životního minima i souvisí nárok na porodné a přídavek na dítě. Na oba typy dávek má nárok rodina, jejíchž příjem je nižší než 2,7násobek životního minima.

Zvýšení životního minima má i za následek zvýšení tzv. nezabavitelné částky, na kterou nesmí sáhnout například exekutor či soud v případě alimentů. Na výši nezabavitelného minima mají vliv normativní náklady na bydlení a životní minimum jednotlivce. Pro výpočet se berou dvě třetiny ze součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení, které jsou nyní ve výši 6502 korun. Od 1. dubna je nezabavitelné minimum ve výši 6 908 korun (původně 6 608 korun).