INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zvýšení výdajových paušálů

18.12.2018

Živnostníkům se nejspíše zlepší podmínky pro podnikání. Sněmovna plánuje zvýšit limit pro využití výdajových paušálů. Limit by se měl v příštím roce zvýšit z jednoho milionu na dva miliony korun. S tímto návrhem přišli ve sněmovně poslanci ODS spolu s poslancem vládního hnutí ANO Janem Volným. S návrhem i souhlasí ministerstvo financí. Předpokládá se pokles inkasa daně z příjmů fyzických osob o cca 1,5 miliardy korun ročně. Kompenzací by ovšem měl být začátek zbývajících fází elektronické evidence tržeb. Jejich start ovšem ještě není známý.

Výdajové paušály slouží živnostníkům pro výpočet základu daně z příjmů. Výhodou paušálů je to, že drobní podnikatelé nemusí dokládat jednotlivé výdaje během roku. Místo toho uplatní tzv. paušální částku, kterou zákon stanoví procentem, dle jednotlivých druhů podnikání. Ze svých příjmů odečtou jako výdaj částku stanovenou příslušným paušálem.

Jak již bylo uvedeno, výdaje jsou zastropovány. V minulosti do dvou milionů příjmů. Od minulého roku se limit snížil na milion korun. „Vzhledem k tomu, že při příjmu nad jeden milion korun se ve většině případů podnikatel automaticky stává plátcem DPH a musí vést přehled všech svých výdajů i tak, hlavní benefit opatření nespatřujeme v úbytku administrativy, ale ve snížení daňového zatížení malých podnikatelů,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Díky zvýšení limitů výdajových paušálů se částečně rozšíří skupina podnikatelů, který bude moci tento nástroj uplatnit.

Návrh schvaluje i Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR. Označují ho za nejlepší legislativní počin roku z pohledu osob samostatně výdělečně činných. „Výdajové paušály jsou jedním z nejlepších benefitů, které kdy mikropodnikatelé využívali a které skutečně významně snižují administrativní zatížení,“ uvedl předseda představenstva asociace Karel Havlíček.

Pokud se návrh schválí od zdaňovacího období 2019 by měly limity vypadat následovně:

  • u 80% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 1,6 mil. korun
  • u 60% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 1,2 mil. korun
  • u 40% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 800 tisíc korun
  • u 30% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc korun