INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky

18.3.2014

Kvůli slabšímu kurzu koruny Česká republika neplní sazby stanovené Evropskou unií. Dle směrnic Rady Evropské unie musí daň na tabákové výrobky vycházet na minimální sazbu 90 eur na 1 000 kusů cigaret. Pokud by Česká republika svůj závazek nedodržela, hrozila by jí sankce. Ministerstvo financí bylo tedy nuceno předložit novelu zákona o spotřebních daních, kdy cena krabičky cigaret by se měla zvýšit o 5 až 7 procent (což představuje zdražení o 3 až 4 koruny). Novela by měla začít platit ještě letos. Přitom cigarety zdražily už v lednu o průměrně 2 koruny na krabičku.

Spotřební daně na tabákové výrobky představují asi čtyři procenta státního rozpočtu. Stát by dalším zdražením měl navíc získat zhruba 2,8 miliardy korun ročně. Ministerstvo i navrhuje u cigaret označených nynějším kolkem zavedení přechodného tříměsíčního období od účinnosti zákona pro jejich doprodej. Z toho vyplývá, že se obchodníci nebudou moci předzásobit a lákat zákazníky na starou, nižší cenu. Tuto regulaci chtěly jak státní instituce, tak i zástupci tabákového průmyslu z důvodu zajištění stability trhu. Člen představenstva tabákového koncernu Philip Morris Martin Hlaváček uvedl: „Podporujeme silnou a efektivní regulaci předzásobení, protože zásoby nahromaděné před daňovou změnou odkládají účinnost nových sazeb o celé měsíce a mají za následek nižší příjmy státu.“

O negativním dopadu zvýšení spotřební daně hovoří analytik Patria Direct Tomáš Tomčány: "Dodatečné zvýšení spotřební daně v letošním roce by mohlo mít negativní dopad do hospodaření koncernu Philip Morris CR a vytvářet tak dodatečný tlak na pokles dividendy v dalším roce. Ohledně investice do akcií Philip Morris CR tak zůstáváme opatrní. Náš krátkodobý výhled je spíše negativní s ohledem na riziko mírného poklesu dividend v příštích letech."

Nutno podotknout, že kvůli daňovému zvýhodnění v uplynulých letech se dramaticky zvýšil prodej řezaného tabáku jako alternativa k cigaretám v krabičce. Trh s řezaným tabákem v současnosti tvoří skoro deset procent (před pěti lety téměř neexistoval). Kuřáci, kteří si balí cigarety z volného tabáku, ušetří až 60 % než kdyby si koupili cigarety v krabičkách. V těchto případech státu unikají miliardy.