INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zvýšení DPH u menších zásilek posílaných ze zahraničí

20.5.2020

Od 1. ledna 2021 budou nově i zásilky ze třetích zemí v hodnotě menší než 22 eur (zhruba 550 korun) podléhat DPH. Novela zákona o dani z přidané hodnoty by tak měla narovnat podmínky u dodání zásilek v rámci přeshraničního elektronického obchodování. Norma, kterou ještě bude muset schválit sněmovna a senát, reaguje na nové předpisy Evropské unie týkající se přeshraničního elektronického obchodu. Opatření zavádějí všechny země EU. Nový zákon se dotkne zejména těch, kteří nakupují v čínských e-schopech jako AliExpress, Wish apod.

Dovoz ze třetích zemích, především z asijských států výrazně narostl. Do EU je dováženo až 150 milionů malých zásilek bez DPH. Opatření má za cíl přinést z výběru DPH až sedm miliard eur.

V současnosti podléhají DPH standardně od plátců všechny zásilky ze zemí Evropské unie, naopak malé zásilky v hodnotě menší než 22 eur pocházející ze zemí mimo EU jsou od DPH osvobozeny.

„Je dobře, že se Evropa dokázala dohodnout na společném postupu k odstranění této nerovnosti. Firmy z České republiky i dalších zemí Evropské unie musejí jako plátci odvádět DPH bez ohledu na to, kolik prodávané zboží stojí. Naopak firmy ze třetích zemí si díky osvobození od DPH mohou dovolit to stejné zboží prodat za výrazně nižší cenu a mají tak oproti těm evropským velkou konkurenční výhodu,“ říká ministryně financí Alena Schillerová. Podle ministryně v dnešní době dochází k fiktivnímu podhodnocování zboží, aby jeho cena nepřesáhla částku 22 eur a zásilka se tak nemusela danit.

Dle analytika Czech Fundu Lukáše Kovandy zboží z čínských e-shopů tak od ledna zdraží i o více než sto procent. Na všechny zásilky včetně těch drobných se bude vztahovat celní deklarace a bude se vybírat DPH a poplatek za ni. Službu celního deklaranta poskytuje například Česká pošta, poplatek činí 200 korun, a navíc se započítává do základu pro výpočet DPH.

Čínské e-shopy však na novou situaci pravděpodobně zareagují a začnou si pořizovat sklady přímo v Evropě (AliExpress má jeden i v Česku).

Rozšiřuje se také působnost zvláštního režimu jednoho správního místa pro výběr DPH i na prodej zboží na dálku a na poskytování všech přeshraničních služeb konečným příjemcům v rámci EU. Díky němu odpadá administrativa spojená s nutností se registrovat k DPH a plnit povinnosti v každém členském státě, v němž obchodník prodává zboží nebo poskytuje služby.