Sněmovna schválila zvýšení spotřební daně na tvrdý alkohol a cigarety. V daňovém balíčku prošlo i zdanění rezerv pojišťoven. Mělo by dojít i k většímu zdanění hazardu. Sněmovna prosadila i zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí na dva tisíce korun (v současnosti je poplatek ve výši jednoho tisíce korun). Poslanci naopak z daňového balíčku vyjmuli zdanění plynu určeného pro vytápění v domovních kotelnách.
Zvýšení spotřební daně by dle poslanců mělo podpořit snížení spotřeby alkoholu a cigaret a mělo by v konečném důsledku vést k lepšímu zdraví populace. Sazba spotřební daně z lihu se zvýší o třináct procent na 32 250 korun na hektolitr, u lihu v ovocných destilátech z drobného pěstitelského pálení na 16 200 korun za hektolitr. V případě půllitrové láhve 40procentního alkoholu vzroste spotřební daň z nynějších 57 korun na 64,50 korun. „Jde o první zvýšení po deseti letech. Úroveň zůstane srovnatelná s okolními státy, vyšší daň budou mít stále Německo (67,14 korun) nebo Polsko (68,68 korun),“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká. Od daně spotřební bude dokonce nově osvobozeno domácí vaření až 2 000 litrů piva (v současnosti byla hranice 200 litrů).
Co se týče cigaret a tabáku, spotřební daň by měla stoupnout zhruba o deset procent. Předpokládané zvýšení je 12 až 13 korun na krabičku. Sazba vzroste i ze zahřívaných tabákových výrobků, a to o deset procent na 2,46 korun za gram.
Zdanění loterií, bing a tzv. živých her má být nově 35 procent místo současných 23 procent. Zdanění ostatních druhů hazardu (kurzových sázek, tombol nebo tzv. turnajů malého rozsahu) zůstane na současné úrovni. Ruší se osvobození výher nad jeden milion korun od daně z příjmů. Výherci v loterií, sázkách nebo jiných hazardních hrách budou nově platit srážkovou daň ve výši 15 %.
V příštím roce i dojde ke zvýšení technických rezerv pojišťoven včetně životního pojištění. Nově mají být rezervy daňově uznatelné jen do výše stanovené evropskou směrnicí Solvency II. To se nelíbí opozici. Zdanění rezerv pojišťoven podle ní zvýší lidem výdaje na životní pojištění. „Pojišťovna je podnik jako každý jiný. Tudíž zdanění by mělo být stejné jako u všech druhů podnikání,“ hájil opatření Jiří Bláha (ANO).
„Dáváme tím do pořádku jedno vylobbované privilegium. Dnes mají pojišťovny určitou volnost v tom, jakou metodu si zvolí při vytváření daňově uznatelných rezerv a o kolik si tak sníží základ daně v určitém období. To jim dává prostor k daňové optimalizaci skrze odkládání zdanění, který nemá žádný jiný sektor. Odstraněním této nesystémové ‚sektorové daňové výjimky‘ pojišťovny přiblížíme podmínkám, ve kterých podnikají ostatní korporace z jiných odvětví naší ekonomiky,“ vysvětluje Alena Schillerová.