INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zrušení EET

30.11.2022

Poslanci schválili návrh na úplné zrušení elektronické evidence tržeb ke konci letošního roku. Návrh ještě zbývá odsouhlasit Senátem a podepsat prezidentem. Elektronická evidence se týkala  podnikatelů a živnostníků, kteří za zboží a služby přijímali platby v hotovosti nebo kartou. Všechny platby se evidovaly do centrálního úložiště Finanční správy. Cílem zavedení povinné evidence tržeb bylo zamezení daňových úniků.

Politici si od zrušení EET slibují menší administrativní zátěž pro podnikatele. Měly by jim i odpadnout náklady související s EET jako je pokladní zařízení a jeho aktualizace či internetové připojení.

Proti zrušení evidence vystupovalo hnutí ANO, které ho na konci roku 2016 prosadilo. „V důsledku zcela zřejmého a nesmyslného boje proti všemu, co vláda Andreje Babiše zavedla, chtějí Petr Fiala a Zbyněk Stanjura zrušit jeden ze základních nástrojů narovnávání podnikatelského prostředí v České republice a chtějí státní rozpočet připravit o 13 a při zavedení dalších vln až 21 miliard korun,“ prohlásila předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Evidence tržeb začala jako první platit pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 se rozšířila na podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Zbylé dvě další fáze zavádění, původně plánované na březen a červen 2018, nikdy nebyly uskutečněny. EET se mělo rozšířit například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty.

Povinná elektronická evidence tržeb byla kvůli pandemii covidu od jara 2020 přerušena. Do konce letošního roku měla být dobrovolná. Pokud by se zákon nepodařilo schválit, EET by opět mělo být povinné od nového roku. Povinná evidence tržeb by se měla navíc i rozšířit na další obory podnikání. V současnosti elektronickou evidenci tržeb využívá asi 53 tisíc podnikatelských subjektů. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ke zrušení EET uvedl to, že podnikatelé přestanou být podezřelými, kteří musí státu dokazovat, že nešvindlují.

Daňoví odborníci se shodují na tom, že by evidence měla stále menší smysl, protože roste podíl bezhotovostních plateb. Dle současné vlády Petra Fialy přestavuje elektronická evidence tržeb pouze zátěž pro podnikatele a státnímu rozpočtu nic nepřináší.