Vláda se domluvila na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí platí kupující (do října 2016 ji platil prodávající, kupující byl ručitelem). Opozice tuto daň chtěla zrušit již několikrát. Považovala ji za nemravné zdanění už jednou zdaněných peněz. Státní rozpočet díky výnosu této daně získává 13 až 14 miliard ročně.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti by mělo mít zpětnou účinnost a bude se týkat lidí, kteří dokončili vklad své nemovitosti na katastr během prosince 2019 nebo později. Stále platí povinnost podat daňové přiznání a zaplatit daň do tří měsíců po zápisu do katastru. Daň by tak nemuseli platit lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání původně do 31. března, neboť tento termín úhrady byl kvůli koronavirové pandemii odložen do konce srpna. Ministerstvo financí slibuje, že pokud někdo daň zaplatil, vrátí mu ji následně finanční správa jako přeplatek.
Dle ministryně financí Aleny Schillerové by zrušení daně mohlo oživit trh s nemovitostmi. Se zrušením daně dojde i ke zrušení možnosti odečíst si z daní úroky z hypotéky. Opatření by mělo platit pouze pro nově uzavřené smlouvy. Schillerová prosazovala okamžité zrušení daňového odpočtu u hypoték, nakonec přistoupila na posunutí termín. Odpočet bude možný u všech smluv uzavřených až do konce roku 2021.
„Každá daňová výjimka ve svém důsledku generuje zvýhodnění jedné skupiny na úkor jiné. Uplatnění odpočtu úroků z hypotečních úvěrů nabízí úlevu těm, kteří pro financování bydlení využijí úvěrů od finančních institucí, zatímco znevýhodňuje ty, kdo mají naspořeno z vlastního nebo jim například půjčí rodiče. Tím se fakticky podporuje život na dluh,“ vysvětluje Schillerová.
Vláda se i rozhodla prodloužit délku, po kterou musí vlastník platit daň z příjmu, pokud se rozhodne nemovitost prodat. Argumentem je boj proti spekulantům, kteří domy ve velkém nakupují a pak za draho prodávají, a pomoc mladým rodinám. Daň je v současnosti až 15 procent a platí se z rozdílu toho, za kolik byla nemovitost koupena a následně prodána. Doteď je od daně osvobozený prodej po aspoň pěti letech vlastnictví. Od roku 2021 by se měl takzvaný časový test prodloužit na deset let. Toto opatření se netýká nemovitostí, kde mají občané trvalé bydliště.