Ministerstvo financí má plán, jak omezit výdajové paušály. Tato novinka se dotkne více než 300 tisíc živnostníků. Od příštího roku by si mohli uplatnit šedesáti procentní výdajový paušál jen ti živnostníci, jejichž obrat nepřekročí dva miliony korun ročně. Přitom výdajové paušály ve výši 60 % jsou nejrozšířenější. Tímto návrhem si ministerstvo financí slibuje zvýšení příjmů státního rozpočtu zhruba o miliardu korun.
Již exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) prosazoval snížení výdajových paušálů. ODS mu to ale nedovolila. Místo toho bývalá vládní koalice alespoň zavedla dvoumilionové stropy na třiceti a čtyřiceti procentní paušály. Podnikatelé využívající paušály už také nemohou uplatnit slevy na dítě a na manželku či manžela.
Paušály měly původně ulehčit drobným podnikatelům od administrativní zátěže způsobené nutností vést kvůli daním účetnictví. Umožňují totiž v daňovém přiznání započítat výdaje jako předem dané procento z příjmů, aniž by podnikatel znal přesnou výši svých výdajů. Ovšem podle vládní koalice se tak stát připravuje o peníze a podnikatelé podle ní mají neférovou výhodu před zaměstnanci. Ministerstvo financí uvedlo, že v roce 2012 3,5 milionu zaměstnanců odvedlo státu 81,75 miliardy korun, což v průměru představuje na jednoho zaměstnance 1 945 korun měsíčně. Oproti tomu 950 tisíc podnikatelů do státní kasy přispělo 1, 75 miliardy korun. Jeden podnikatel tedy v průměru státu poslat jen 149 korun za měsíc.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) tvrdí, že takto rozevřené nůžky jsou v okolních zemích nevídané. Zatímco živnostník v České republice odvede státu asi 12,5 % ze svého příjmu, v Německu je to zhruba 44 % a v Maďarsku dokonce 54 %.
Člen prezidia komory daňových poradců Jiří Nesrovnal paušály brání: „U OSVČ je potřeba také počítat s tím, že některé výhody, které má zaměstnanec, OSVČ nemá. OSVČ například nemá nemocenskou v klasickém slova smyslu, že je jí placena náhrada mzdy, platí si ji sama.“
Mezi další plánované kroky vládní koalice patří také zavedení třetí sazby DPH, další odložení konceptu jednoho inkasního místa (JIM), zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další děti nebo vrácení základní slevy na dani pro pracující důchodce.