INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Změny v Účtenkovce

19.11.2019

Účtenkovka funguje od 1.řijna 2017 a za dva roky provozu do ní bylo registrována téměř 400 milionů účtenek. Téměř jeden milion lidí do systému zaregistroval alespoň jednu účtenku. Účtenková loterie vznikla jako podpora při zavedení elektronické evidence tržeb. Zájem o Účtenkovku ovšem klesá. Například v listopadu 2017 bylo do Účtenkovky zaregistrováno rekordních 478 tisíc hráčů. V současnosti se počet ustálil mezi 341 tisíc až 353 tisíc hráčů měsíčně. Dle údajů ministerstva náklady na účtenkovou loterii by letos měly činit asi 18 milionů korun (bez započtení výher).

Od 1. prosince dojde k řadě změn v účtenkové loterii Ministerstva financí. Plánované novinky by měly udržet vysoký zájem o soutěž a přilákat nové soutěžící. V Účtenkovce dojde k vyššímu počtu možných výher (z 21 025 na 30 215). Celková hodnota výher bude i nadále stejná (pět milionů korun), mění se především struktura výher. O jednotlivých změnách si můžete přečíst v dnešním článku.

Každý hráč bude moci maximálně registrovat 500 účtenek měsíčně. Ministerstvo tak reaguje na velké pochybnosti, zda někteří lidé hrají fér. Například v srpnu registroval nejaktivnější hráč celkem 11 128 účtenek. Teoreticky by tak tento hrát šel denně do 370 obchodů, kde by si něco koupil.

„Ministerstvo financí na dodržování pravidel Účtenkovky dohlíží velmi pozorně. Ochrana poctivých hráčů před případným zneužitím či ohýbáním pravidel je pro nás prioritou. To byl také hlavní důvod, proč jsme na základě analýzy zkušeností ze zahraničí přistoupili k pravidlu, že jeden soutěžící může od jednoho obchodníka zaregistrovat pouze jednu účtenku denně a nyní jsme přistoupili i k limitu 500 účtenek denně. Ten je přitom dostatečný i pro ty případy, kdy účtenky na jeden účet registruje celá rodina," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Jak již bylo zmíněno, počet výher vzroste o třetinu. Zvýší se množství stokorunových výher (o 10 tisíc) a naopak se sníží počet výher za 20 tisíc korun (o 10) a tisíc korun (o 800). Automobil, který bude možné vyhrát je nově Ford Focus, po půl roce bude výherní automobil Toyota Auris. Ministerstvo financí navíc bude mít možnost uspořádat i mimořádné slosování o speciální výhry.

Ministerstvo ovšem odmítá stanovit minimální hodnotu účtenky, kterou je možné registrovat (například na Slovenku stanovena je). Dle ministerstva existují i zákonné obchodní modely, které mohou generovat účtenky nižší než jednu korunu. „Typicky v případě obchodního zastoupení neevidujícího poplatníka poplatníkem tržby již evidujícím (v souvislosti s tím, že dosud nenaběhla zbývající fáze elektronické evidence tržeb), nebo při vracení lahví a podobně. Vylučovat tyto tržby by nepředstavovalo systémové řešení, ale ústupek případným podvodníkům, na které však Finanční správa má dostatečné nástroje již nyní,“ uvedl Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.