INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Změna pravidel hazardního byznysu

22.4.2016

Poslanci schválili nová pravidla pro hazardní byznys, která by měla začít platit již od příštího roku. Nový zákon obsahuje možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem a povoluje například podnikání zahraničních sázkových on-line společností. Zmizí tak hrozby sporů s Bruselem, neboť se český internet otevře zahraničním firmám. Toto opatření má především umožnit regulaci a zdanění tohoto hazardu. Internetové hry bude možné nabízet jen v češtině.

Odpůrci blokování nepovolených hazardních webů mluví o cenzuře internetu. Avšak místopředseda hnutí ANO a předseda sněmovního podvýboru pro daně, cla a loterie Jan Volný nesouhlasí s tím, aby o blokování rozhodovaly soudy, a zneužití se taky neobává. „Určitě to nebude tak, že si nějaký úředník najednou zjistí, že tam je nelegální stránka, klepne na klávesnici a zruší ji. Provozovatel se osloví, bude to trvat v řádu týdnů, maximálně měsíců. Pokud by to měl být nějaký princip přes soudy, tak by to mohly být roky. A to je přece absolutně neúčinné,“ myslí si Volný.

Automaty by také měly zmizet z běžných restaurací a přesunout se do klasických heren nebo kasin. Nová pravidla by přímo či nepřímo měla zlikvidovat 80 % trhu automatů. Povolovat herny budou přímo obce a k hazardu se nedostanou lidé v dluzích a na sociálních dávkách. Avšak poslanci schválili konec omezení, které nyní zakazovala otevřít hernu či kasino v sousedství školy nebo zdravotnických zařízení.

Ministr financí Andrej Babiš navrhoval v zákoně o hazardních hrách zvýšení daní pomocí tří nových sazeb - 25 % pro kurzové sázky, 30 % pro loterie a 35 % pro hrací automaty. Poslanci ale nakonec schválili dvě daňové sazby – na automaty 35 % a na ostatní druhy hazardu 23 %. 

Babiš varoval, že schválení pouze dvou sazeb připraví stát o 300 milionů korun a obce o 150 milionů korun. Návrh z koaličních stran podpořila většina poslanců ČSSD a KDU-ČSL, poslanci ANO se zdrželi. „Gratuluji hazardu k vylobbování nižších daní: znamená to minus 450 milionů Kč ročně pro stát a obce. V budoucnu taky méně pro sport,“ komentoval výsledek Babiš.

V současnosti se z automatů platí 28 % z rozdílu mezi přijatými sázkami a vyplacenými výhrami. Dále se ještě platí 80 korun denně za každý přístroj. Dle poslanců tak návrh kopíruje současný stav platný od ledna.