Začátkem tohoto měsíce rozhodla vláda Bohuslava Sobotky o znovuzavedení tzv. zelené nafty pro zemědělce. Toto obecně užívané označení se používá pro naftu, u níž mají právnické a fyzické osoby, které provozují zemědělskou prvovýrobu, lesní školky a obnovu či výchovu lesa nárok na vrácení části spotřební daně z minerálních olejů.
Zvýhodnění nafty pro zemědělce bylo schváleno na loňské úrovni, kdy stát vracel agrárníkům 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné s bio příměsí.
Zelená nafta byla na konci roku 2013 zrušena a podle původních plánů vlády neměla v letošním roce pokračovat. Koaliční partneři vlády se však shodli na tom, že je potřeba zelenou naftu zachovat. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek považuje zelenou naftu za prostředek zvýšení konkurenceschopnosti českého zemědělství. Stejně tak podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by byli čeští zemědělci na unijním trhu znevýhodněni, jelikož většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje.
"Vláda se shodla, že v souladu s koaliční smlouvou se k tzv. zelené naftě vrátíme ještě letos. Bude připravena novela zákona o spotřební dani a vracíme se k podpoře na stejné úrovni jako v roce 2013. Byli bychom rádi, kdyby byl zákon účinný již letos. První možný termín je 1. červenec," uvedl premiér Sobotka. Také dodal, že pro návrh hlasovala vláda jednomyslně, jen ministr financí Andrej Babiš (ANO) se kvůli možnému střetu zájmů hlasování zdržel. Andrej Babiš, jakožto majitel zemědělského holdingu Agrofert, by zvýhodnění u nafty také využíval.
Tento návrh však kritizuje první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Znovuzavedení ‚zelené nafty‘ je systémovým krokem zpátky, který zkomplikuje správu daně, zvýší administrativní náklady státu a především otevře obrovský prostor k daňovým únikům,“ napsal ve svém tiskovém prohlášení. Navíc považuje toto opatření za zbytečné a spíše by uvítal jiná řešení situace. „Pokud je vláda přesvědčena, že je potřeba navýšit veřejnou podporu českým zemědělcům, má plnou kompetenci učinit tak na výdajové straně bilance dotačním mechanismem. Není potřeba kvůli tomu křivit daňový systém a otvírat dveře daňovým únikům,“ dodal.
Kritici tohoto kroku vlády spatřují problém ještě někde jinde. Andrej Babiš nedávno ohlásil plán na zdražení pohonných hmot v podobě speciální daně, tzv. poplatek za udržování rezerv. Tento poplatek by měl pokrýt náklady státu na udržování zásob ropy a pohonných hmot, které odpovídají zhruba tříměsíční spotřebě v České republice. Tím, že by zdražily pohonné hmoty o 20 až 50 haléřů na litr, by mohla vláda zcela přestat financovat provoz těchto rezerv.
Tato časová souhra obou návrhů – zdražení pohonných hmot a znovuzavedení daňové úlevy pro zemědělce v podobě zelené nafty – mohou budit podezření, že zelenou naftu zaplatí zemědělcům právě čeští řidiči.