INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zavedení spotřební daně z vína

7.5.2013

Víno. Nápoj, který je dle Ministerstva financí třeba zdanit. A to od roku 2014. Míra zdanění by podle současných návrhů měla dosahovat hodnoty 10 korun na 1 litr. Názory a stanoviska k zavedení spotřební daně se různí a záleží na tom, koho se zeptáte.

Ten, kdo není milovníkem vína, nejspíš ani neví, pokud nesleduje zprávy, že se takový krok chystá. Pro neznalé a víno nemilující strany nic zajímavého. Hlasy těch, kterých se týká, jsou slyšet a argumenty pro a proti nešetří. Výrobce vína, ať již velkoproducenty nebo producenty z řad drobných vinařů či maloobchodníků, však vede k zamyšlení a pozdějšímu odporu.

Ministerstvo financí tvrdí, že tento krok by mohl přinést do státní kasy až 1,3 miliardy korun. Vinaři argumentují, že zavedení spotřební daně by způsobilo existenční problémy zejména malým vinařům, dále by podle nich došlo ke zdražení vína tuzemského ve prospěch vín zahraničních, která by se stala levnějšími. Tento argument přebíjí ministr Kalousek slibem, že malá vinařství budou od daně osvobozena. O tom, kolik bude limit v hektolitrech pro osvobození činit, se však teprve jedná a stále tedy není jisté, kdo bude z obliga. Dalším argumentem proti zavedení je skutečnost, že tento krok znevýhodní postavení České republiky vůči zemím, kde je nulová sazba. Mezi ně patří například Německo, Itálie, Španělsko, Slovensko, Rakousko či Maďarsko. Vznikla dokonce i petice proti zavedení spotřební daně z vína. Petiční akce byla zahájena 11. dubna 2012 a do dnešního dne má tisíce signatářů z řad vinařů, obchodníků s vínem i samotných spotřebitelů. Na stranu vinařů se přiklání i Ministerstvo zemědělství. Upozorňuje na možný dopad na zdraví spotřebitelů, daňové úniky a zvýšení nezaměstnanosti na venkově.

Ministerstvo financí předpokládá, že pokud někdo pije víno, za které zaplatí 200,-Kč, koupí si ho i v případě zavedení spotřební daně, kdy se zaplacená částka vyšplhá na 212 Kč (daň z vína 10 Kč + z ní další 2 Kč DPH).

Závěrem lze říci, že trend spotřeby vína má neustále vzrůstající tendenci a jeho zdanění je tedy perspektivním příjmem do státní kasy. Otázkou zůstává, jak se na výrobních i spotřebních číslech projeví plánované zavedení spotřební daně. To ukáže až rok 2014. Do té doby na zdraví.