INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zavedení dvou sazeb daně z příjmů

13.2.2018

Dle návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní od roku 2019, vyplývá že ministerstvo financí chce zavést dvě sazby daně z příjmů fyzických osob. Od ledna příštího roku by tak měla být sazba daně ve výši 19 a 24 procent.  Kromě tohoto by se měla i zrušit superhrubá mzda, o čemž jsme vás již informovali v předchozím článku.

V současnosti je u fyzických osob zavedena 15procentní daň. Solidární daň ve výši 7 % se odvádí u lidí s příjmem nad zhruba 1,2 milionu korun ročně.  V roce 2019 by se měla tedy daň počítat z hrubé mzdy a sazba má činit 19 %. Solidární zvýšení daně by měla nahradit klouzavá progresivní sazba, a to 19 % pro základ daně do 1 500 000 korun a 24 % pro základ daně od této hranice.

„Návrh ministerstva financí je laciný marketingový trik, ke zlepšení ani zjednodušení daňového systému nepovede. Hnutí ANO jen dělá, že něco dělá. A odvádí pozornost od vyjednávání s komunisty a menšinového vládnutí bez důvěry. My navrhujeme nižší a jednodušší daně,“ uvedl v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala.

„Tato změna je změnou pouze 'na oko'. Nynější efektivní zdanění zaměstnanců s příjmy nedosahujícími limitů pro uplatnění solidárního zvýšení daně činí 20,1 procenta, jejich reálné zdanění se tak sníží pouze o 1,1 procenta. U fyzických osob majících jiné druhy příjmů, než příjmy ze zaměstnání pak zdanění kvůli zvýšení sazby daně vzroste,“ podotkla daňová poradkyně ve společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

Změna zdanění by se týkala i osob samostatně výdělečně činných. Sazba daně z příjmů by se jim zvedla na 19 %. Jako určitou kompenzaci navrhuje ministerstvo daňovou uznatelnost ¾ zaplaceného sociálního a zdravotního pojištění. Daňovou uznatelnost těchto plateb by měli mít i podnikatelé využívající paušální výdaje.

Ministerstvo financí chce i změnit systém v uplatňování DPH v případě poukazů a přeshraničního poskytování digitálních služeb. U spotřební daně ministerstvo navrhuje zavést daň ze zahřívaných tabákových výrobků. Ke změně by mělo dojít i u zákona o dani z hazardních her. Měl by se měnit způsob, jakým se do základu daně započítávají vrácené vklady tak, aby bylo méně často nutné podávat dodatečná daňová přiznání.