Vláda chce zavézt tzv. zálohové výživné. Rodiče samoživitelé dlouhodobě patří k sociálně nejohroženějším skupinám. Neplacení výživného je v České republice jedním z nejčastějších trestních činů. Institut zálohového výživného již existuje v 15 zemích Evropy. Jen v minulém roce bylo kvůli neplacení alimentů obviněno policií 8 351 lidí a škoda je 332 milionů korun.
Stát by dětem neplatičů alimentů měl od roku 2021 měsíčně posílat 15 až 25 procent průměrné mzdy. Návrh prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Zálohové výživné by tedy platil stát a peníze, který by místo neplatiče výživného poskytoval, by pak vymáhal od dlužníků.
Dle odhadů by mělo zálohové výživné pomoci asi 24 tisícům dětí. „Situace samoživitelek, které využily všech zákonných možností, je beznadějná. Vyrůstá nám proto generace dětí, které se narodily do situace, kdy na ně jeden z rodičů kašle a stát tomu jen přihlíží a vymlouvá se,“ zdůvodňuje své úsilí ministryně Maláčová.
Výdaje by mohly první rok dosáhnout asi 886 miliónů korun. Na zálohové výživné by měli mít nárok samoživitelé nebo samoživitelky, kteří mají příjem nižší, než je průměrná mzda. Musí být už ovšem zahájena exekuce. Další podmínkou je, že dlužná částka musí odpovídat alespoň dvouměsíčnímu výživnému a děti samoživitelů musí plnit povinnou školní docházku. Částky zálohového výživného by měly být v maximech 2 088, 2 568 nebo 2 940 korun. Nejvýše bude možné 1,2násobek životního minima domácnosti.
Rodič, který splní podmínky pro poskytnutí zálohového výživného, se pak obrátí na úřad práce a ten bude mít třicet dnů na posouzení žádosti. V případě příjmu pečujícího rodiče do výše průměrné mzdy bude poskytnuto zálohované výživné v původně stanovené výši. Vyplacenou částku pak bude stát vymáhat přes krajské úřady, které se připojí již do běžícího exekučního řízení s neplatičem.
Koalice se ovšem na podobě zálohového výživného neshodla. Například politická strana ODS zálohované výživné odmítá úplně. „Pokud by se daňoví poplatníci skládali na dluhy neplatičů alimentů a nezodpovědných rodičů, na co a na koho se budou skládat příště?“ ptá se poslanec ODS Jan Bauer. Dle odhadů by mohla vymahatelnost nezaplaceného výživného dosáhnout asi deseti procent.