Sněmovna potvrdila zpřísnění prokazování původu majetku. Poplatník může být finanční správou vyzván k prokázání původu majetku v případě, že rozdíl mezi nárůstem jeho jmění a vykázanými příjmy přesáhl pět milionů korun. Zákon se po dlouhých diskuzích podařilo vládní koalici schválit ve třetím čtení 1. července 2016.
Zákon o prokazování původu majetku novelizuje základní dva zákony, tj. zákon o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb., dále jen „ZDP“) a trestní zákoník (zákon č. 40/2009 Sb.). Do ZDP se vkládají nové paragrafy (§ 38x až § 38ze), které obsahují zvláštní oprávnění pro finanční úřady, aby mohly vyzvat poplatníka k prokázání původu majetku a dodatečně jej zdanit.
Vláda původně navrhovala sedmimilionovou hranici. Senátoři ČSSD i například Jiří Čunek z KDU-
ČSL se shodli na tom, že sedmimilionová hranice by byla příliš vysoká. Hranici pro prokazování původu majetku tedy poslanci snížili na pět milionů korun. Zákon musí ještě potvrdit prezident Miloš Zeman. Tato novinka se nemá týkat všech, ale jen těch, kteří mají vyšší majetek a mají problém doložit, z čeho si jej pořídili.
Zákon už při projednávání ve Sněmovně kritizovala pravicová opozice. Podle ní jde pouze o šikanu poctivých lidí. „Vláda přímo vyzývá k udávání svých sousedů. Největší problémy budou mít ti poctiví, protože nepoctiví si přesunou majetky do offshoru,“ řekl předseda TOP09 Miroslav Kalousek.
Poplatník bude muset prokázat, že majetek odpovídá příjmům vykázaným v minulosti, a to až deset let zpětně. V případě, že by poplatník nebyl schopen prokázat původ svých příjmů, byla by mu vyměřena daň dodatečně včetně penále. Jeho výše má být 50 procent doměřené daně, nebo 100 procent v případě, že poplatník nebude s daňovým úřadem spolupracovat. Dle předlohy by za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku hrozil až tříletý trest vězení místo současného jednoho roku. Byl by možný i peněžitý trest.
Finanční úřad bude moci vyzvat poplatníka k prokázání příjmů a určit rozhodné období pro posouzení vztahu příjmů a nárůstu jmění poplatníka s upřesněním lhůty k předložení důkazních prostředků k jejich prokázání, která nesmí být kratší než 30 dnů.