INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zákaz vánočních trhů

28.11.2021

Vláda kvůli zvýšenému počtu nakažených covidem zakázala vánoční trhy. Ze zakázaných adventních trhů má výjimku prodej vánočních stromků nebo kaprů. Farmářské trhy zůstaly povoleny, není tam ale možné konzumovat alkohol ani jídlo. V pátek od 18:00 hod vláda kvůli sílící epidemii zavedla také zákaz provozu restaurací, barů a klubů mezi 22:00 a 05:00, na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně 1 000 sedících lidí.

Prodejci a provozovatelé zrušených vánočních trhů by měli dostat vyšší náhrady. Měli by získat kompenzace až do výše 90 procent z nepokrytých nákladů, prokážou-li pokles tržeb o 80 procent a více.

 „Živnostníkům musíme pomoci. Jestliže jsme jim způsobili nějakou ujmu, tak za ní musí dostat nějaké kompenzace. Budeme hradit i zásoby, které by museli vyhodit, to mi přijde férové,“ řekl ministr průmyslu a obchodu demisi v demisi Karel Havlíček.

Podnikatelům, kteří zaznamenají propad tržeb o 30 procent, stát podle Havlíčka přispěje na 40 procent nepokrytých nákladů. Podnikatelé, kteří prokážou pokles tržeb o 50 procent, budou mít nárok na dotaci na 70 procent nákladů. Mikrofirmy do deseti zaměstnanců, kterým se tržby propadnou o 80 procent, budou moci čerpat kompenzace 90 procent nákladů, a to od 1. července letošního roku, uvedl Havlíček.
Firmy s omezením výroby a služeb kvůli epidemii budou moci zase čerpat příspěvky na náhrady mezd z programu Antiviru. V rámci programu mohou dostat 60 procent vyplacené náhrady mzdy do 29 000 korun. Příspěvek lze pobírat za období od 1. listopadu do konce února.

Vláda v demisi také schválila obnovení programu COVID 2021.  V rámci programu budou moci podnikatelé čerpat příspěvek 300 korun na zaměstnance a den omezení. Znovu by měl být vyplácen kompenzační bonus určený především pro živnostníky. Bonus bude vyplácen ve výši 1 000 korun za den.

Podnikatelé si budou moci vybrat jednu konkrétní pomoc a nebude možné programy čerpat zároveň.