INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zájem o účtenkovou loterii klesá

24.7.2018

V říjnu spustilo ministerstvo financí účtenkovou loterii. Motivací zavedení tohoto nástroje je zvýšení efektivity elektronické evidence tržeb. Slosování probíhá každý 15. kalendářní den v měsíci a hráč může získat až jeden milion korun. Celkově stát v každém měsíci rozdává 21 025 výher.

„V nejvyspělejších zemích je vystavování účtenek samozřejmostí a v České republice se i díky Účtenkovce stává konečně také. Během půl roku fungování Účtenkovky do ní soutěžící zaregistrovali již více než 100 milionů účtenek. Ty tak nekončí v koši, ale lidé si je berou a obchodníci vystavují. To je základ úspěchu elektronické evidence tržeb, k němuž vedou dvě možné cesty: První je cesta povinného odebírání účtenek ze zákona, stovek kontrolorů a represí, druhou je cesta pozitivní motivace. Je dobře, že my jsme fungující EET dosáhli prostřednictvím cesty druhé, která je ve výsledku i mnohem levnější. Efektivita Účtenkovky je v tomto ohledu naprosto nedostižná,“ komentovala Účtenkovku v půlce dubna ministryně financí Alena Schillerová.
Hlavní cenou je tedy jeden milion korun, druhou cenu představuje automobil za zhruba 400 tisíc korun, třetí cenou je částka 300 tisíc korun, čtvrtou 200 tisíc korun a pátou 100 tisíc korun. Dále je ve slosování 20 výher po 20 tisících korun, 1 000 výher po jednom tisíci korun a 20 tisíc výher po stokoruně.
Celkově už proběhlo osm kol Účtenkovky. V červnu počet hráčů Účtenkovky poprvé klesl pod 400 tisíc hráčů. Celkově bylo zaregistrováno 394 476 soutěžících, což je o 13 tisíc méně než v předchozím slosování. Do slosování bylo zařazeno 15,2 milionu květnových účtenek, což je zhruba stejný počet jako v předchozích měsících.
Počet hráčů tedy klesá. Za poslední půlrok přišla účtenková loterie o 83 tisíc hráčů. Množství zaregistrovaných účtenek se ovšem pohybuje jak po sinusoidě. Pro zajímavost bylo v březnu zaregistrováno největší počet účtenek – 15,9 milionu.
Na pokles zájmu o účtenkovou loterii reaguje ministerstvo financí pomocí mobilní aplikace čtečky QR kódů. Účtenky se tak nebudou muset zdlouhavě zadávat přes počítače. Na účtenku s QR kódem se jen namíří mobilní telefon, či tablet a všechny údaje potřebné pro úspěšnou registraci účtenky se načtou po jediném kliknutí. Obchodníci si ovšem budou moci sami rozhodnout, zda budou tisknout tyto kódy na účtenku.
Podnikatelé, kteří budou chtít tuto službu nabídnout, budou moci prostor či výlohu své prodejny opatřit samolepkou s logem Účtenkovky doplněnou o informaci, že v této prodejně zákazník účtenku s QR kódem dostane. Samolepky by měly být od 1. července k dispozici na všech pobočkách finančních úřadů zdarma. Obchodník si je i může jednoduše stáhnout z internetových stránek Účtenkovky.