INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Výrazné snížení daně z příjmu

9.9.2020

Koalice se dohodla na dvou sazbách daně z příjmu. Dojde ke snížení daně z příjmu fyzických osob na 15 procent. Solidární přirážka pro vysokopříjmové skupiny zůstane fakticky zachována. Lidé s příjmy vyšší než čtyřnásobek průměrného příjmu, tedy zhruba 140 tisíc korun měsíčně, budou podléhat dani ve výši 23 procent. Vláda chce změny prosadit v Parlamentu tak, aby platily od příštího roku.

Navíc chce koalice zrušit superhrubou mzdu. Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Zrušení superhrubé mzdy pro zaměstnance s nižšími a středními příjmy znamená, že svou mzdu už od příštího roku nebudou danit reálnou sazbou 20,1 procenta, ale pouze 15 procenty. Zaměstnanci s příjmy okolo 36 tisíc korun, tak měsíčně navíc zůstane 1 800 korun.

„Znovuzavedení progresivního zdanění a dvou sazeb povede k úsporám na dani v řádu vyšších stovek až tisícikorun měsíčně pro většinu zaměstnanců,“ uvedl expert na daně a partner poradenské společnosti PwC Tomáš Hunal. Na druhou stranu ale podle něj povede ke zvýšení daňového zatížení u lidí, kteří kromě příjmů ze zaměstnání mají ještě další příjmy, které v součtu převýší limit pro uplatnění druhé daňové sazby 23 procent. „Tyto pasivní příjmy byly dosud zdaňovány sazbou 15 procent, nově však mohou podléhat dani 23 procent,“ dodal.

Příjmy rozpočtu by ale opatřením měly ročně přijít o 74 miliard korun. Dle Národní rozpočtové rady nadstandardní zvýšení důchodků a zrušení superhrubé mzdy ohrožují bez úpravy ostatních parametrů střednědobou i dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. Pro povzbuzení poptávky je podle rady vhodnější podpora přímými vládními výdaji. Návrh kritizuje i guvernér České národní banky, bývalý premiér a ministr financí Jiří Rusnok. Podle něj je v Česku zdanění příjmů tak nízké, že krok nemá opodstatnění a tato daň by se spíše měla zvyšovat.

Koalice se ještě dohodla, že senioři by měli dostat v prosinci příspěvek 5 tisíc korun. Jednorázový příspěvek podle Andreje Babiše nemají dostat jen senioři, ale všichni, kteří pobírají důchod. Premiér konkrétně zmínil starobní, invalidní a vdovský důchod.

„Současná úroveň schodku je 15krát vyšší než ve stejném období loňského roku. K tomuto výsledku přispívá hospodářská strategie vlády, která spočívá v navyšování výdajů státního rozpočtu. Naopak žádná významná úsporná opatření dosud nebyla ohlášena. Vzhledem k blížícím se volbám lze očekávat, že nákladná opatření na podporu ekonomiky budou prodlužována a schodek se bude dál prohlubovat,“ uvedl k plánovaným výdajům hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.