INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Výnosy z EET vzrostly

31.1.2019

Elektronická evidence tržeb již funguje dva roky. EET začala v první fázi platit pro restaurace a ubytovací zařízení (od 1. prosince 2016) a od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Ministerstvo financí si projekt pochvaluje. Stát na DPH a daně z příjmu fyzických a právnických osob vybere více a EET má dle ministryně Schillerové pozitivní dopad i na výběr daní z mezd, neboť se narovnaly podmínky a ubylo vyplácení nezdaněných odměn za práci. „Když se zaváděla EET, tak průměrná mzda v restauračních službách byla něco málo přes 12 000 korun. Už za čtvrt nebo půl roku se zvýšila o několik tisíc korun,“ uvedla Schillerová. Dle ministryně se i zásluhou EET v roce 2018 zvýšil i výběr sociálního a zdravotního pojištění.

V loňském roce EET dle údajů ministerstva financí přinesla výnosy v celkové výši 12,3 miliardy korun. Jedná se zhruba o 600 milionů více, než ministerstvo loni v září odhadovalo. Oproti roku 2017 se loňský přínos EET pro veřejné rozpočty zvýšil o 4,4 miliardy korun.

V případě spuštění třetí a čtvrtí vlny EET by mela elektronická evidence tržeb do veřejných rozpočtů přinést letos 14,6 miliardy korun a v příštím roce 17,5 miliardy korun (odhad z loňského podzimu).

Na druhou stranu se od zavedení EET snížil počet maloobchodních prodejen do velikosti 400 metrů čtverečních o osm procent. Naopak několik hypermarketů přibylo. Před zavedením elektronické evidence tržeb malých prodejen v České republice bylo přes 13 tisíc, v loňském roce v červenci již méně než 12 tisíc.

Plánovaná třetí vlna EET by se měla týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, účetních služeb, advokátů či lékařů. Ve čtvrté vlně by elektronické evidenci tržeb měli podléhat vybraní řemeslníci. O novela zákona EET Poslanecká sněmovna ještě nerozhodla. Kromě spuštění dalších fázích novela řeší možnost pro drobné podnikatele evidovat tržby bez připojení k internetu. Evidovat své tržby v offline režimu by mohli podnikatelé, kteří mají maximálně dva zaměstnanci, nejsou plátci DPH a jejichž hotovostní tržby dosahují maximálně 200 tisíc korun. Ministerstvo financí by chtělo, aby novela byla účinná od podzimu letošního roku.