Vzhledem k epidemiologické situaci rušíme prezenční školení, která se měla konat do konce roku 2021. Realizujeme pouze online vzdělávání.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Výhry budou podléhat speciální dani

6.6.2019

Pokud budete mít štěstí a vyhrajete nad 100 000 korun například ve Sportce, Fortuně nebo Účtenkovce, odevzdáte část výhry státu. Vláda totiž chce zrušit osvobození výher nad 100 000 korun od daně z příjmů fyzických osob. Novinka by měla platit od příštího roku.

Daň z výhry plynoucí ze sázek a her musí v současnosti zaplatit každý, kdo vyhrál na portále, který nemá licenci od České republiky nebo Evropského hospodářského prostoru. Daň musí zaplatit i ten, kdo uspěje díky svým znalostem a vědomostem, a ne díky štěstěně.

Ve vládním balíčku, který upravuje zdanění hazardu, se dostal návrh, který bude mít dopad na sázení a loterii. Novela zákona o dani z hazardních her přinese navýšení sazby u kurzových sázek či tombol z 23 na 25 procent. U loterií, binga a živé hry se jedné o navýšení ze stávajících 23 procent na 30 procent.   Ministerstvo financí tím chce nově rozlišit hazardní hry do tří úrovní podle škodlivosti. „Nejméně rizikové jsou loterie, více rizikové kurzové sázky a nejvíce technické hry.“

Kromě tohoto přišlo ministerstvo financí s návrhem i zdanit 15 procenty výhry z hazardních her nad 100 000 korun. Například Sazka za loňský rok eviduje přes 1 884 výherců, kterých by se nová daň týkala. Do státní kasy by navíc odvedli přes 260 milionů korun.

„Je to naprosto absurdní daň, kdy kromě Sazky bude danit i šťastný výherce. Povede to k růstu černého trhu a demotivaci pro vstup zahraničních loterijních firem na trh, které by zde rovněž mohly podnikat a platit stávající daně z příjmů a z hazardu,“ říká mluvčí Sazky Václav Friedmann.

I výkonný ředitel skupiny Rebuy Stars, která patří k největším tuzemským provozovatelům kasin, David Huspeka uvedl, že tato nová daňová povinnost je v praxi nekontrolovatelná a přinese jen další obcházení neúčinných daňových zákonů a chuť hráčů hrát v černé nezdaněné zóně. „Neumím si představit například u rulety nebo u pokeru, kdy se částka 100 000 korun má počítat? Má hráč, který prohrál 500 000 korun a následně 100 000 korun vyhrál, těchto 100 000 korun zdanit, i když je 400 000 korun v mínusu“? ptá se Huspeka.

Loterijní společnosti navíc například musí uchovávat jména výherců v tajnosti a těžko tak mohou zaručit, že šťastlivci výhru zdaní.