INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Vláda schválila další kompenzační bonus

21.10.2020

Vláda schválila kompenzační bonus pro OSVČ a společnosti s ručením omezeným. Pravidla ale budou přísnější než na jaře. Kompenzační bonus již nebude pro všechny podnikatele postižení koronavirem či opatřeními vlády, ale jen pro ty, kteří museli svou provozovnu zavřít nebo jim bylo zamezeno podnikání. Jde například o restaurace, bary nebo fitness centra.

Zároveň se odkládá zavedení další vlny elektronické evidence tržeb do konce roku 2022. Jedná se například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. „Hlavním cílem elektronické evidence tržeb vždy bylo narovnání podnikatelského prostředí. V tuto chvíli je však prioritou samotná záchrana podnikání,“ odůvodnila ministryně financí Alena Schillerová. Vláda i schválila prodloužení záručního programu COVIDU III. Program by měl být prodloužen minimálně do poloviny příštího roku. Prostředky bude možné využít nově i na investice. Česká republika chce s Evropskou komisí vyjednat jeho prodloužení až do konce příštího roku.

Podnikatelům, kteří museli kvůli nejnovějším opatřením vlády uzavřít provozy bude stát vyplácet kompenzační bonus v hodnotě 500 korun na den. Podmínkou o žádost je, že příjmy z podnikání musí být u žadatele větší než polovina z celkových příjmů. Žádosti bude možné podávat v době nouzového stavu, který byl vyhlášen od 5. října na 30 dnů. Na kompenzační bonus by měly dosáhnout i osoby závislé z více než 80 procent na zavřených provozech (dodavatelé, subdodavatelé). Podmínku ovšem je to, že nečerpají z programu Antivirus.

Žádost o kompenzační bonus bude možné podat na finančním úřadu e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), prostřednictvím poštovnách služeb nebo osobně.

Na rozpočet to bude mít dopad zhruba ve výši 3,9 miliardy korun. Z toho státní rozpočet přijde o 2,6 miliardy, obce o jednu miliardu a kraje o 300 milionů. Vláda schválila i ošetřovné ve výši 400 korun na den pro živnostníky postižené opatřeními proti koronaviru. Nárok na ošetřovné budou mít živnostníci za předpokladu, že byla zavřena škola, kam chodí jejích dítě do deseti let.

Finanční kompenzaci budou moci získat i zemědělci a potravináři. Celkem pro ně bude alokováno tři miliardy korun. Vláda zatím odsouhlasila zásady dotačního programu, ministerstvo nyní dopracuje jeho pravidla. Dotaci budou moci získat producenti potravin, které dodávají zboží do provozoven veřejného stravování, které jsou nyní zavřené.