INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

V říjnu se spustí Účtenkovka

26.9.2017

Již za pár dní se spouští Účtenkovka a každý 15. den v měsíci proběhne slosování. Účtenková loterie doplňuje elektronickou evidenci tržeb, která se zatím týká hotelů, restaurací a maloobchodních i velkoobchodních firem. Cílem je motivace zákazníků, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Zákazníci mohou vyhrát ceny v hodnotě až jeden milion korun.

Zájemci o tento druh soutěže mohou od 1.října zaregistrovat účtenky prostřednictvím formuláře na webu www.uctenkovka.cz nebo pomocí mobilní aplikace Účtenkovka. Aplikace umožní automatické načtení údajů z účtenky. Zákazníci, kteří zaregistrují účtenky, mohou každý měsíc vyhrát jednu z 21 025 cen v hodnotě od 100 korun do 1 milionu korun.

Účast v Účtenkovce je zdarma a vyhrát může každý, kdo zaregistruje platnou účtenku. Soutěže se mohou účastnit lidé starší 18 let. Počet registrovaných účtenek je neomezený. Avšak zákazníci budou moci do soutěže přihlásit od každého obchodníka jen jednu účtenku denně.  Ministerstvo financí chce tak zamezit tomu, aby si zákazníci rozdělovali nákup na více částí a tím si zvýšili šanci na výhru. Jak již bylo uvedeno, losovat se bude každý 15. den v měsíci, a to z účtenek, které byly vystaveny během uplynulého měsíce. Do slosování budou zařazeny účtenky zaregistrované nejpozději 3 dny před slosování.

Státní rozpočet dá za rok na výhry 65 miliónů korun. Účtenkovku bude provozovat firma Wincor Nixdorf, které bude muset stát zaplatit dalších 12,5 milionu. Účtenkovou loterii už dříve například zavedly Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko.

Dle ministra financí Ivana Pilného je účtenková loterie v České republice prozatím naplánovaná na jeden rok. Poté ministerstvo financí vyhodnotí zájem veřejnosti a rozhodne o případném pokračování. Například na Slovensku byl nejdříve masivní zájem o účast v loterii, který ale postupně opadl.

Účtenkovou loterii kritizují opoziční strany i Hospodářská komora. „Vstup státu na jakýkoliv trh budí vždy ostražitost. Navíc je zde neopomenutelný morální hazard, kdy se na jedné straně přísná regulace hazardu odůvodňuje jeho společenskou problematičností, což na druhé straně státu nebrání, aby si sám s neřestí zadal,“ uvedla komora.