INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

V lednu startuje paušální daň

9.12.2020

Prezident republiky již podepsal novelu zákona o daních z příjmů, která OSVČ zavádí možnost tzv. paušální daně. Finanční správa spustila 7. prosince příjem oznámení o vstupu do paušálního režimu daně.  Možnost paušální daně mohou využít živnostníci a podnikatelé, kteří jsou neplátci DPH a mají roční příjmy z podnikání do jednoho milionu korun.

O paušální daň lze požádat nejpozději do 11. ledna 2021, a to na předepsaném papírovém formuláři nebo pomocí elektronické aplikace.  Kdo je vlastníkem datové schránky, žádost může z aplikace automaticky i odeslat.

Pokud OSVČ vstoupí do paušálního režimu, nebude již muset platit zálohy na pojistné. Poplatník bude platit pouze jednu paušální částku. Co se týče zdravotního pojištění poslední zálohu za prosinec 2020 poplatník pošle zdravotní pojišťovně nejpozději do 8. ledna 2021. Finanční úřad o přechodu poplatníka do paušálního režimu bude zdravotní pojišťovnu informovat.

U sociálního pojistného poplatník zaplatí poslední zálohu nejpozději do 31. prosince. I v tomto případě nemusí poplatník ČSSZ o přechodu do paušálního režimu informovat, provede to za něj finanční úřad.

„Spuštěním paušální daně od ledna 2021 plníme náš slib zjednodušovat živnostníkům jejich podnikání. Přinese jim zejména významnou úlevu od byrokracie a papírování, některým i finanční úsporu. Na jednoduchém formuláři se do 11. ledna přihlásíte na finančním úřadu a nic dál už neřešíte. Žádná daňová přiznání, přehledy pojistného ani komunikace se třemi různými úřady najednou. Jedinou platbou ve výši 5 469 korun měsíčně vše vyřešíte a máte splněno,“ uvedla k paušální dani ministryně financí Alena Schillerová.

Dle Schillerové by paušální daň měla přinést řadě živnostníkům i větší jistotu v podobě budoucího starobního důchodu, neboť v současnosti odvádí na sociálním pojistném pouze zákonné minimum. V paušálním režimu budou živnostníci přispívat vyšší částkou na sociální pojištění o 15 %.

Jak již bylo uvedeno, měsíční záloha paušální daně činí pro příští rok 5 469 korun.  V ní je zahrnuto minimální zdravotní pojistné ve výši 2 393 korun, minimální sociální pojistné navýšené o 15 % ve výši 2 976 korun a rovných 100 korun na dani z příjmů. Ročně to znamená celkový paušální odvod ve výši 65 628 korun. Měsíční záloha musí být zaplacena vždy nejpozději do 20. dne daného kalendářního měsíce. Výjimkou je lednová záloha v roce 2021, která bude splatná do 22. února 2021.