INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Třetí sazba daně již od příštího roku

22.9.2014

V současnosti platí dvě sazby daně: základní ve výši 21 % a snížená ve výši 15 %. Zavedení nové, desetiprocentní sazby daně se blíží. Novela o daních z příjmů je ve třetím čtení - odhlasovali tak poslanci. Sazba má platit od příštího roku a měla by se vztahovat na knihy, léky a kojeneckou výživu.

Nižším zdaněním kojenecké výživy a potravin pro malé děti chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Co se týče knih, nová sazba daně by se neměla vztahovat na publikace, kde bude reklama přesahovat 50 procent plochy. Pro státní rozpočet to bude znamenat nepatrně nižší příjem. Spotřebitelé by podle politiků měli pocítit mírný pokles cen.

Ekonomové mají ovšem k zavedení třetí sazby daně připomínky. „Z praktického hlediska zvýšení počtu sazeb bude pro plátce znamenat větší komplikaci související se zařazením vybraných položek do správné sazby. Očekávání, že se snížená sazba DPH projeví v cenách pro konečného spotřebitele, je podle mého názoru nejisté a zcela jistě nepůjde o promítnutí v plném rozsahu,“ myslí si partner v KPMG Petr Toman pro ČT24.

Andrej Babiše (ministr financí) je názoru, že by v České republice měla platit jenom jedna sazba daně z přidané hodnoty. Zdůrazňuje především úspory, které prosazuje. Pokud se Babišovi podaří dát do pořádku finanční a celní správu, aby efektivněji vybíraly příjmy státu, měly by být cílem dvě sazby DPH (desetiprocentní a dvacetiprocentní). Zavedené třetí daňové sazby je v rozporu s plány současné vlády zpřehlednit daňový systém a tím zlepšit výběr daní.

Podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy skutečný dopad na spotřebitele je diskutabilní. Dále říká: „Podle jedné ekonomické teorie fakticky zlevní vlastně jen léky, protože jejich ceny jsou regulovány. Podle jiné zase zlevní jen knihkupci. Také třeba nemusí zlevnit vůbec nic, jak se v praxi už párkrát ukázalo.“

Součástí novely je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Vláda tak chce zamezit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu.

Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury bude nová sazba znamenat statisícové náklady pro podnikatele za úpravu účetního softwaru.