INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Spotřební daň zdraží

15.7.2020

Vláda schválila návrh na postupné zvýšení sazby spotřební z tabáku a cigaret mezi lety 2021-2023.  Spotřební daň by se měla zvýšit zhruba o pět procent ročně.

Ministerstvo financí předpokládá, že by zvýšení spotřební daně mělo do rozpočtu podle předběžných odhadů přinést v roce 2021 navíc dvě miliardy korun a 1,9 miliardy korun v roce 2022 i v roce 2023. Zároveň by se neměla zvyšovat cenová dostupnost cigaret.

Ministerstvo financí tento bod zdůvodnilo bojem proti závislostem. „Je to v návaznosti na letošní úpravu sazeb spotřební daně z tabáku, k níž došlo na základě doporučení mezinárodních organizací (OECD a WHO) a opakovaných požadavků Ministerstva zdravotnictví i dlouhodobých cílů vlády v oblasti veřejného zdraví,“ uvedl resort. Zhruba o deset procent stoupla spotřební daň z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, od letošního ledna. Jednalo se zatím o nejvyšší zdražení, kdy cena krabičky cigaret vzrostla až o 15 korun.

Dle ministerstva financí plán na zdražování tabáku a cigaret odpovídá požadavku tabákového průmyslu na předvídatelnost. Kvůli letošnímu velkému zvýšení daně by podle vyjádření tabákových firem mělo být ministerstvo v dalších letech spíše zdrženlivé. V opačném případě by mohl hrozit nárůst černého trhu.

Zároveň by měl být od příštího roku zaveden jako alternativa ke stravenkám tzv. stravenkový paušál. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek. Finanční částku určenou na stravování by měli dostat zaměstnanci vyúčtovanou samostatně. Na rozdíl od mzdy by stravenkový paušál neměl podléhat povinným odvodům a daním. Vláda si od příspěvku slibuje, že na něj nově dostanou i lidé, jejichž firmy tento benefit nenabízejí kvůli vysoké administrativě a platbě provizí vydavatelům stravenek.

Vláda i rozhodla o podpoře podnikatelských subjektů v kultuře a kreativním průmyslu. Celkem na podporu bude alokována jedna miliarda korun.  Devět set milionů bude určeno na dotace a 100 milionů na poukázky určené těm, kdo si najmou firmu působící v kreativním odvětví. Měly by být podpořeny ty subjekty, které v kultuře podnikají a dosavadní pomoc ministerstva kultury pro ně nebyla určena.