V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Souhrn hlavních novinek

7.1.2020

Se začátkem nového roku vstoupilo v platnost mnoho plánovaných novinek. Ty nejdůležitější si shrneme v dnešním článku.

Minimální mzda se od ledna zvýšila o 1 250 korun na 14 600 korun. Za minimální mzdu pracuje asi 150 000 lidí. Minimální hodinová mzda vzrostla ze 79,80 korun na 87,30 korun. S minimální mzdou se současně i zvyšuje mzda zaručená, která se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti a náročnosti práce.

Od ledna došlo ke zvýšení rodičovského příspěvku o 80 000 korun, a to na 300 tisíc korun. Rodičovský příspěvek u vícerčat se zvýšil na 450 tisíc korun. Nárok na zvýšení rodičovského příspěvku mají všichni rodiče, kteří aktivně pobírají rodičovský příspěvek. Radost by mohli mít i důchodci, neboť důchody porostou průměrně o 900 korun. Konkrétní navýšení závisí na současném důchodu. Zvýšení je následující:

  • základní výměra důchodu se zvýší o 220 korun na 3 490 korun
  • procentní výměra důchodu se zvyšuje o 5,2 %
  • dodatečné navýšení procentní výměry o 151 korun

Vláda mimo jiné i prosadila vyšší zdanění loterií z 23 procent až na 35 procent. Navíc se i u loterií a ostatních sázek zavádí 15procentní srážková daň z výher nad milion korun.

Došlo i ke zvýšení spotřební daně z lihovin a cigaret. Daňová zátěž u jedné krabičky cigaret vzrostla o 12 až 13 korun. U půllitrové lahve 40% lihoviny by cena kvůli zvýšení spotřební daně měla vzrůst o 9 korun. Zákonodárci ale i zvýšili limit na osvobození piva vyrobeného v domácnosti u spotřební daně z 200 litrů na 2 000 litrů za kalendářní rok.

Ke snížení DPH z 15 % na 10 % došlo od ledna u tepla a chladu. Výrazný pokles cen ovšem snížení DPH nepřineslo. Má spíše tlumit tlaky na růst cen tepla, který hrozí hlavně kvůli zdražení emisních povolenek.

Od prvního ledna došlo k zavedení eNeschopenek. Pacienti tak už nemusí nosit papírovou neschopenku zaměstnavateli. eNeschopenky by měly ulehčit i práci zaměstnavatelů a lékařů. „Místo zdlouhavého vypisování zadají jen rodné číslo pacienta. Přitom zdravotní pojišťovna jim zaplatí totéž jako dnes. Takže stejně peněz za méně práce,“ tvrdí Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí.

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se od Nového roku zvýšil na 2 000 korun (z původních 1 000 korun).  Dle vlády je zvýšení poplatku odrazem inflace a i vyšší administrativní náročností agendy katastrálního úřadu.

Od 1. května by měla odstartovat třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb. Poslední vlna EET by se měla dotknout řemeslníků, daňových poradců, lékařů a dalších profesí, které přijímají platby v hotovosti. Od 1. února ovšem budou moci zažádat podnikatelé, kteří mají hotovostní tržby do 600 000 korun ročně, nejsou plátci DPH a nemají více než dva zaměstnance o výjimku a tržbu nadále evidovat papírově.