Se začátkem nového roku vstoupilo v platnost mnoho plánovaných novinek. Ty nejdůležitější si shrneme v dnešním článku.
Minimální mzda se od ledna zvýšila o 1 250 korun na 14 600 korun. Za minimální mzdu pracuje asi 150 000 lidí. Minimální hodinová mzda vzrostla ze 79,80 korun na 87,30 korun. S minimální mzdou se současně i zvyšuje mzda zaručená, která se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti a náročnosti práce.
Od ledna došlo ke zvýšení rodičovského příspěvku o 80 000 korun, a to na 300 tisíc korun. Rodičovský příspěvek u vícerčat se zvýšil na 450 tisíc korun. Nárok na zvýšení rodičovského příspěvku mají všichni rodiče, kteří aktivně pobírají rodičovský příspěvek. Radost by mohli mít i důchodci, neboť důchody porostou průměrně o 900 korun. Konkrétní navýšení závisí na současném důchodu. Zvýšení je následující:
- základní výměra důchodu se zvýší o 220 korun na 3 490 korun
- procentní výměra důchodu se zvyšuje o 5,2 %
- dodatečné navýšení procentní výměry o 151 korun
Vláda mimo jiné i prosadila vyšší zdanění loterií z 23 procent až na 35 procent. Navíc se i u loterií a ostatních sázek zavádí 15procentní srážková daň z výher nad milion korun.
Došlo i ke zvýšení spotřební daně z lihovin a cigaret. Daňová zátěž u jedné krabičky cigaret vzrostla o 12 až 13 korun. U půllitrové lahve 40% lihoviny by cena kvůli zvýšení spotřební daně měla vzrůst o 9 korun. Zákonodárci ale i zvýšili limit na osvobození piva vyrobeného v domácnosti u spotřební daně z 200 litrů na 2 000 litrů za kalendářní rok.
Ke snížení DPH z 15 % na 10 % došlo od ledna u tepla a chladu. Výrazný pokles cen ovšem snížení DPH nepřineslo. Má spíše tlumit tlaky na růst cen tepla, který hrozí hlavně kvůli zdražení emisních povolenek.
Od prvního ledna došlo k zavedení eNeschopenek. Pacienti tak už nemusí nosit papírovou neschopenku zaměstnavateli. eNeschopenky by měly ulehčit i práci zaměstnavatelů a lékařů. „Místo zdlouhavého vypisování zadají jen rodné číslo pacienta. Přitom zdravotní pojišťovna jim zaplatí totéž jako dnes. Takže stejně peněz za méně práce,“ tvrdí Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí.
Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se od Nového roku zvýšil na 2 000 korun (z původních 1 000 korun). Dle vlády je zvýšení poplatku odrazem inflace a i vyšší administrativní náročností agendy katastrálního úřadu.
Od 1. května by měla odstartovat třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb. Poslední vlna EET by se měla dotknout řemeslníků, daňových poradců, lékařů a dalších profesí, které přijímají platby v hotovosti. Od 1. února ovšem budou moci zažádat podnikatelé, kteří mají hotovostní tržby do 600 000 korun ročně, nejsou plátci DPH a nemají více než dva zaměstnance o výjimku a tržbu nadále evidovat papírově.