INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Snížení spotřební daně na naftu

21.9.2022

V reakci na ekonomickou situaci a přetrvávající zvýšené ceny pohonných hmot vláda schválila snížení spotřební daně na naftu o 1,50 Kč na litr až do konce roku 2023. Návrh ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Původně mělo snížení daně platit od 1. června do 30. září 2022. U nafty tak dál zůstane sazba 8,45 Kč z litru místo původních 9,95 Kč. „Chceme tím pomoci hlavně českým autodopravcům, kteří jezdí primárně právě na naftu, aby byli zejména v příhraničních oblastech více konkurenceschopní. Většina okolních zemí totiž aplikuje minimální sazbu spotřební daně danou evropskou směrnicí. Při započtení DPH se přitom snížení spotřební daně o korunu padesát může promítnout do konečných cen pro řidiče až o 1,80 koruny na litr. Právě o tolik by od října vzrostly ceny na čerpacích stanicích, kdybychom sníženou daň neprodloužili,“ vysvětluje ministr financí Zbyněk Stanjura.

Snížení spotřební daně na naftu o 1,50 Kč na litr je nejvyšší možné, které povoluje směrnice Evropské unie stanovující povinné minimální sazby spotřebních daní. Novela spotřební daně se ovšem netýká benzinu, a tak se v říjnu spotřební daň vrátí ze současných 11,34 Kč na původních 12,84 Kč na litr.

Vláda i schválila zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti, živnostníky a malé podnikatele. Cena silové elektřiny bude maximálně šest korun za kilowatthodinu (kWh), cena plynu pak tři koruny. Reálně by se tak cena energií měla zvednout pouze o dvojnásobek místo hrozícímu až osminásobku. Zastropování cen elektřiny a plynu by měli lidé poznat na zálohách v listopadu. Cenové stropy by pak podle vlády měly platit i celý příští rok.

Firmy s velkým odběrem elektřiny nebo plynu budou moci od 1. listopadu čerpat podporu, na kterou je vyčleněno celkem 30 miliard korun. Podpora by se měla týkat zejména firem ze zpracovatelského průmyslu, dále těžebního průmyslu, zemědělství i lesnictví.

Dalších 30 miliard pro malé a střední podniky, chce vláda rozdělit na základě evropského nařízení. „Budou moci podle toho aktuálního návrhu čerpat pomoc až ve výši 80 procent spotřeby za posledních pět let. My toto nařízení budeme v České republice implementovat bezprostředně po předkládaném schválení Radou Evropské unie 30. září,“ uvedl premiér Petr Fiala.