INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Snížená spotřební daň na naftu skončí

10.5.2023

Nafta od letošního února zlevňuje a vláda tak schválila novelu zákona o spotřebních daních, díky které dojde k návratu sazby spotřební daně z motorové nafty na původní výši 9,95 korun za litr. Spotřební daň z motorové nafty by se měla zvýšit na původní hodnotu od 1. srpna. Z litru nafty by se tak opět měla odvádět daň ve výši 9,95 korun. Návrh ovšem ještě musí schválit poslanci.

Snížená spotřební daň původně měla platit do konce tohoto roku. Důvodem snížení byly vysoké ceny pohonných hmot, které vyvolala ruská invaze na Ukrajinu. Předčasný konec daňové slevy znamená zdražení nafty u čerpacích stanic skoro o dvě koruny.

V současnosti se litr nafty průměrně prodává za 32,6 koruny, což je nejnižší cena za poslední rok a půl. Cena motorové nafty pro řidiče v České republice byla v dubnu jednou z nejnižších v celé Evropské unii.

Ministr dopravy Martin Kupka novelu vysvětluje: „V současnosti atakuje cena nafty třicetikorunovou úroveň. Když vláda přijímala sníženou úroveň spotřební daně, přesahovala cena nafty 44 korun. Na to musíme i v souvislosti se zadlužením státu reagovat.“ Dle Kupky by návrat sazby daně měl do státního rozpočtu přinést více než 720 miliónů korun měsíčně. Dalších 73 milionů měsíčně navíc by pak měl získat Státní fond dopravní infrastruktury.

Se zkrácením daňové úlevy na naftu nesouhlasí dopravci. Obávají se snížení konkurenceschopnosti vůči Polsku, Maďarsku i Slovensku. Dle sdružení Česmad Bohemia by mohlo být řešením zavedení tzv. profesionální nafty (jako je tomu například v Belgii, Maďarsku a Španělsku), z níž by její část stát vracel dopravcům.

„Chápu, že státní finance nejsou v dobrém stavu, ale takováto rychlá změna nás poškodí. Dopravci mají nasmlouvané zakázky dopředu a vysoutěžili je s vědomím, že daň bude do konce roku stálá. My se potýkáme o halíře a nafta je klíčovou položkou. Na trhu je navíc nyní převis dopravních kapacit a zhoršení podmínek nás sráží v soutěži s dopravci z jiných zemí,“ uvedl prezident sdružení Josef Melzer.